Ievads
Jogurts ir skābpiena dzēriens (produkts) ar izjauktu vai neizjauktu recekli un piesātinātu sausnas saturu. Jogurts ir viens no plašāk ražotajiem un patērētajiem skābpiena dzērieniem pasaulē. Arī Latvijā jogurts ir ļoti populārs, to ražo ar dažādu tauku saturu, sākot no vājpiena līdz pilnpiena, pievienoto piedevu veidiem un atšķirīgām konsistencēm.
Jogurtus iedala pēc konsistences vai pievienoto piedevu veida. Pēc konsistences pastāv šādi iedalījumi:
1)ar neizjauktu recekli – ražo ar termostata metodi;
2)ar izjauktu recekli – ražo ar rezervuāra metodi;
3)dzeramie;
4)saldētie;
5)koncentrētie.
Pēc pievienoto piedevu veida:
1)saldinātie;
2)aromatizētie.
Saldināts jogurts ir produkts, kuram ražošanas procesā pievienots cukurs. Kā cukura avoti, izmantoti dažādi augu valsts ogļhidrāti (saharoze, glikoze, glikozes sīrups). Jogurta un saldinātā jogurta ražošanā nav atļauta pārtikas piedevu pievienošana. Aromatizētais jogurts ir produkts, kam pievienotas garšas un aromāta piedevas. Izņēmums ir termizētie jogurti, kur produktu vēlamās konsistences nodrošināšanā atļauj izmantot piemērotus stabilizētājus.
Jogurta dažādību nosaka ne tikai konsistence un pievienotās piedevas, bet arī tauku un cukuru saturs, iesaiņojuma veids un uzglabāšanas ilgums.
Jogurts satur pilnvērtīgās olbaltumvielas un ogļhidrātus, kas gremošanas traktā rada labvēlīgu mikrofloru un neļauj attīstīties pūšanas baktērijām, uzlabo vielmaiņu un smadzeņu darbību, mazina holesterīna daudzumu asinīs, kā arī samazina iespēju saslimt ar vēzi.
Īpaša nozīme arī ir jogurta iepakojumam. Tam ne tikai jāsaglabā produkta specifiskās garšas, aromāta un konsistences īpašības, bet arī jāpagarina tā uzglabāšanas laiks, vizuāli jāpiesaista pircējs, jāreklamē produkts ar savu ērto un praktisko formu un jābūt mehāniski izturīgam. Iepakojumam, kurā iepako pārtikas produktu ir jāatbilst visām likumdošanas normām.
…