Jelgava atrodas zemeslodes Z puslodē, Eirāzijas kontinenta Eiropas pasaules daļā, A-Eiropas līdzenumā, Atlantijas okeāna baseinā, mērenā klimata joslā, jaukto mežu dabas zonā.
Jelgava atrodas Viduslatvijas zemienē un Tīreļu un Zemgales līdzenumu robežas Lielupes krastos.
Jelgavas pils ģeogrāfiskās koordinātas ir 23042’ Z platums un 56039’A garums.
Attālums līdz ekvatoram ir apmēram 6120km.
1.Vietas novietojums pret citām vietām.
Jelgavas ģeogrāfiskā atrašanās vieta ir ļoti izdevīga. Pilsēta ir dzelzceļa krustpunkts, kurā krustojas sliežu ceļi austrumu - rietumu un ziemeļu - dienvidu virzienos. Gar pilsētas robežu iet 1996.gadā izbūvētais modernais apvedceļš, kas savieno autostrādes Jelgava - Rīga un Jelgava - Lietuvas robeža, un tālāk ved uz Rietumeiropu.1 Attālums no galvaspilsētas Rīgas pa autoceļu A8 – 43 km.
2.Dabas ainavas, kultūrainava.
Dabas ainava Jelgava atrodas mitrā un zemā vietā (augstākā vieta 5m vjl.) , pilsētas dienvidos un rietumos ir auglīgākā Zemgales daļa, bet ziemeļos un austrumos no Jelgavas sākas smilšainā, mežainā, pārpurvotā Piejūras zemiene, pavasaros lielu palu laikā Lielupe appludina plašu teritoriju, cieš pilsētas zemākās daļas. Pilsētas dienvidos sākas osa valnis – Ruļļu kalni, kura augstums sasniedz 18 m vjl. Jelgavai cauri tek Lielupe, pilsētas teritorijā Platone ietek Lielupē, gar pilsētas robežu tek Vircava, Svēte un Iecava. Jelgavā klimats ir sausāks kā citur Latvijā, jo pilsēta atrodas rietumu vēju aizvējā aiz Kursas augstienēm. Jelgavā ir daudz parku un skvēru un tā ir krietni apzaļumojuma. Jelgavā var atrast gan Svētbirzi – netālu no centra, Mīlestības aleju, kas sastāv no jaunlaulāto stādītiem bērziņiem un tādus parkus kā Uzvaras, Raiņa, Grēbnera, pils, Alunāna un daudzus citus „zaļus stūrīšus”. Tomēr ainavas nav daudzveidīgas un neparastas.…