Socioloģiskajos pētījumos izmanto visdažadus jēdzienus: zinātniskos, speciālos, kā arī izteikumus un vārdus, ko izmanto ikdienas valodā. Pētījums sākas ar galveniem jēdzieniem, tie diktē problēmas pētniecības loģiku, un tāpēc tie izsmeļoši jāinterpretē.
Jēdzienu interpretācija – jēdzienu jēgas izskaidrošanas, precizēšanas process; galveno jēdzienu strukturēšana, kuriem ir izšķirošā loma pētījuma prikekšmeta noteikšanā.Tas ir ļoti svarīgs socioloģiskā pētījuma elements. Jēdzienu interpretācijai ir loģiski izzinošs raksturs.Galvenā jēdziena interpretācija ļauj noteikt, pēc kādiem principiem jāvāc sākotnēja informācija.
Pēc visas izlasītas literatūras var izdalīt galvenos jēdzienu interpretācijas mērķus:
jēdzienu pareizā un adekvāta saprašana, reducējot jēdziena saturu līdz empīriskajām pazīmēm;
skaidri uzradīt, kas tiek domāts, lietojot tos vai citus terminus un jēdzienus pētījumā, kādu saturu tājos iegulda autori (jo dažreiz jāizmanto jēdzieni, kuri var būt saprasti daudznozīmīgi).
Interpretācijai socioloģijā ir teorētisks, empīrisks, operacionāls raksturs.
Teorētiskā interpretācija – terminu precizēsana, kas ir galvenā jēdziena definīcijas saturā. Jāņem vērā, ka vairākiem interpretējamiem jēdzieniem ir dažādas definīcijas, katra interpretējama jēdziena saturā jābūt redzamai pētīšanas objekta specifikai. Piemēram: „jaunatne” – jaunie cilvēki no 15 līdz 29 gadiem.…