-
Jēdziens kā domāšanas forma
Nr. | Sadaļas nosaukums | Lpp. |
Ievads | 3 | |
1 | Priekšmeta īpašības un pazīmes | 4 |
2 | Jēdziena definīcija | 6 |
Secinājumi | 9 | |
Izmantotā literatūra | 10 |
Ievads
Cilvēka galvā nepārtraukti šaudās dažādas domas, pat tad, kad viņam šķietami nav ne par ko jādomā. Cilvēks domā gan par vispārīgām lietām, gan par konkrētām. Jau kopš tālas senatnes cilvēkam ir gribējies izzināt un saprast kāpēc viņš domā un kā notiek šis process. Šajā nolīkā līdz mūsdienām ir izveidojusies apjomīga un panākumiem bagāta zinātne loģika. Kādā no šai zinātnei veltītajām mācību publikācijām autoru kolektīvs norāda: „Loģika ir zinātne par domāšanu. Loģika aplūko vairākas domāšanas formas: jēdziens, spriedums un slēdziens.”
Šajā referātā galvenā nozīme būs jēdzienam kā vienai no domāšanas formām. Tie, kam nav gadījusies saskare ar loģiku, jēdzienu saprot tik vien kā kādu terminu, piemēram, vēsturē (historiogrāfija, vai matriarhāts). Šoreiz akcents ir likts uz to, lai noskaidrotu, kā loģika skaidro jēdzienu un kāda ir jēdziena nozīme mūsu dzīvē. Par jēdziena saistību ar loģiku daudz izsaka kāds teikums no I. Vedina grāmatas „Loģika”: „Uz jautājumu, ko nozīmē domāt, Sokrāts atbildēja, ka tas nozīmē prast izteikt savas domas jēdzienu formā.”
Tā kā arī loģikā jēdziens atspoguļo kādu priekšmetu un parādību, tad ir jānoskaidro, kā gan cilvēks spēj atšķirt vienu priekšmetu no cita. Tikai tad, kas būs apjausts, kas atšķir priekšmetus vienu no otra, būs iespējams saprast, kāpēc tiek apgalvots, ka jēdziens ir viena no domāšanas formām un, tikai tad kļūs skaidrs, kāda ir jēdziena nozīme mūsu dzīvē no loģikas viedokļa.
Šī referāta tēma ir „Jēdziens kā domāšanas forma.”
Mērķis, veidojot šo darbu, ir noskaidrot, kas ir jēdziens un kāda ir tā nozīme mūsu dzīvē.
Uzdevumi, kas tiek uzstādīti izvirzītā mērķa sasniegšanai:
1. iepazīties ar pieejamajiem resursiem par šo tēmu;
2. izanalizēt iegūto informāciju
3. apkopot iegūtos secinājumus
Darba struktūru sastāda divas nodaļas:
1. nodaļa- Priekšmeta īpašības un pazīmes. Šajā nodaļā tiks skaidrots, kā mēs spējam atšķirt priekšmetus vienu no otra u, kas tos dara katru individuālus
2. nodaļa- Jēdziena definīcija. Šajā nodaļā tiks apkopota informācija par to, kas tad īsti ir jēdziens, kā tas veidojas un, kāda ir tā nozīme mūsu dzīvē.
…
Cilvēka galvā nepārtraukti šaudās dažādas domas, pat tad, kad viņam šķietami nav ne par ko jādomā. Cilvēks domā gan par vispārīgām lietām, gan par konkrētām. Jau kopš tālas senatnes cilvēkam ir gribējies izzināt un saprast kāpēc viņš domā un kā notiek šis process. Šajā nolīkā līdz mūsdienām ir izveidojusies apjomīga un panākumiem bagāta zinātne loģika. Kādā no šai zinātnei veltītajām mācību publikācijām autoru kolektīvs norāda: „Loģika ir zinātne par domāšanu. Loģika aplūko vairākas domāšanas formas: jēdziens, spriedums un slēdziens.” Šajā referātā galvenā nozīme būs jēdzienam kā vienai no domāšanas formām. Tie, kam nav gadījusies saskare ar loģiku, jēdzienu saprot tik vien kā kādu terminu, piemēram, vēsturē (historiogrāfija, vai matriarhāts). Šoreiz akcents ir likts uz to, lai noskaidrotu, kā loģika skaidro jēdzienu un kāda ir jēdziena nozīme mūsu dzīvē. Par jēdziena saistību ar loģiku daudz izsaka kāds teikums no I. Vedina grāmatas „Loģika”: „Uz jautājumu, ko nozīmē domāt, Sokrāts atbildēja, ka tas nozīmē prast izteikt savas domas jēdzienu formā.” Tā kā arī loģikā jēdziens atspoguļo kādu priekšmetu un parādību, tad ir jānoskaidro, kā gan cilvēks spēj atšķirt vienu priekšmetu no cita. Tikai tad, kas būs apjausts, kas atšķir priekšmetus vienu no otra, būs iespējams saprast, kāpēc tiek apgalvots, ka jēdziens ir viena no domāšanas formām un, tikai tad kļūs skaidrs, kāda ir jēdziena nozīme mūsu dzīvē no loģikas viedokļa.
- Antīkā filosofija, antīkās domāšanas raksturojums
- Georga Vilhelma Frīdriha Hēgeļa cilvēka brīvības jēdziens kristīgās filosofijas skatījumā
- Jēdziens kā domāšanas forma
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Georga Vilhelma Frīdriha Hēgeļa cilvēka brīvības jēdziens kristīgās filosofijas skatījumā
Referāts vidusskolai5
-
Antīkā filosofija, antīkās domāšanas raksturojums
Referāts vidusskolai22
-
Dvēseles jēdziens Platona un Dēmokrita filosofijā
Referāts vidusskolai12
Novērtēts! -
Mišels Fuko "Uzraudzīt un sodīt"
Referāts vidusskolai6
-
Daoisms Ķīnā
Referāts vidusskolai9