Katrā valodā ienāk agrāk nelietoti vārdi, kas apzīmē valodas dzīvotspēju, kas ir nepieciešami jaunu jēdzienu un lietu nosaukšanai. Tie ir jaunvārdi, kas agrāk nav lietoti, bet kas ienāk valodā un nostiprinās. Katrs vārds reiz ir bijis jaunvārds, un kāds to ir kaut kad izdomājis, lai aprakstītu kādu lietu, sajūtas vai parādību. Jaunvārdi nemitīgi papildina vārdu krājumu, tie ir nepieciešami jaunu jēdzienu, jaunu lietu un jaunu parādību apzīmēšanai.
Jaunvārdu rašanās process dažreiz ir straujāks, dažreiz gausāks, bet neapsīkst nekad, jo visu laiku rodas jaunas lietas un valodnieki izdomā jaunus vārdus, kuri varētu aizstāt svešvārdus, tomēr bieži šie jaunvārdi neiesakņojas sarunvalodā un negūst popularitāti. Vārdu krājuma attīstība ir cieši saistīta ar sabiedrības attīstību. Jo straujāk attīstās sabiedriski politiskā dzīve, ekonomika, zinātne, tehnika un māksla, jo straujākiem tempiem attīstās arī leksika.
Vārdi uzlūkojami par jaunvārdiem tikai tik ilgi, kamēr tiek izjusts, ka tie ir jauni, jo visi vārdi reiz ir bijuši jaunvārdi un ar laiku tie ir kļuvuši pierasti un neatņemama sastāvdaļa latviešu valodai.…