Jaunieša vecumā (īpaši vecumā no 10 līdz 19 gadiem) gūtie paradumi un dzīves veids var būtiski iespaidot jaunieša veselību, attīstību un dzīves kvalitāti nākotnē. Tādēļ jauniešiem ir nepieciešama adekvāta informācija, dzīves prasmes un iemaņas un pieejami veselības aprūpes pakalpojumi un speciālistu konsultācijas, kas atbilstu viņu prasībām un vajadzībām. Jauniem cilvēkiem ir jānodrošina fiziskā un seksuālā veselība, garīgā un emocionālā labklājība, iespējas iegūt un pielietot iemaņas un iespējas pilnvērtīgas un labklājīgas dzīves veidošanai.
Jauniešus bieži vien uzskata par visveselīgāko iedzīvotāju grupu, taču, kā rāda pētījumi, šīs paaudzes veselība ir apdraudēta. Jauniešu vidū ir salīdzinoši augsti pašnāvību rādītāji (sevišķi vīriešiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem), novēro lielu seksuāli transmisīvo infekciju saslimšanu un neplānotu grūtniecību skaitu, vēršas plašumā alkohola, narkotisko vielu, tabakas lietošana, un pieaug inficēšanās ar cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV) un saslimšana ar aizgūto imūndeficīta sindromu (AIDS).
Jaunākais pacients ar alkohola lietošanas izraisītām problēmām šogad bijis kāds deviņus gadus vecs bērns, savukārt jaunākais pacients ar narkotisko un psihotropo vielu izraisītām problēmām - 11 gadus vecs pusaudzis. Kopumā šā gada deviņos mēnešos reģistrēti 988 nepilngadīgie ar alkohola, narkotiku vai citu psihotropo vielu izraisītām veselības problēmām.…