Romānā „Cilvēka bērns” dzīvo viens no spilgtākajiem un neaizmirstamākajiem J. Kīdzēja radītajiem tēliem-sešgadīgais Bonifācijs Pāvulāns, Aleksandra dēls, saukts par Boņuku.
Boņs ir„ass kā nazis, dārd kā bungas, skrien kā līdaka.” Boņs apzinās dzīvības pavediena trauslumu. Viņš liek līdzsvarā cilvēka un dzīvnieka dzīvību. Boņs mīl visu dzīvo radību uz zemes. Šo cilvēka bērnu nevar aizmirst viņa draiskulību, ziņkāres, sirds krietnuma dēļ.
Kas ir bērns; vecuma posma raksturīgās īpašības; bērna emocijas.?
Psihologi uzskata, ka neatkarīgs bērns – tas ir normāls bērns, tāpēc vecāku satraukumam par savas atvases kārtīguma spējām nav pamata. Tomēr mums ir pienākums savam bērnam iemācīt, paskaidrot elementārās kārtības normas, jo pretējā gadījumā riskējam savā paspārnē izaudzināt patiešām haotisku cilvēciņu. Bērna psihisko attīstību nenosaka tik daudz nervu šūnas, cik iespaidi, uz kura fona veidojas nosacījuma refleksi, un iespaidu „ organizators ”ir pieaugušais.
Ikviens bērns ir sava tēva un mātes atspoguļojums. Vecāki vai viņu aizvietotāji reaģē uz apkārtējās vides notikumiem un zīdainis no viņiem paņem jau pārstrādātu informāciju emociju līmenī. Bērns paņem tikai emocijas, tādā veidā apejot emociju izskaidrošanas posmu, jo tas tiek balstīts uz zināšanām un pieredzi, kas šai vecumā zīdainim ir nepieciešams, lai saprastu apkārtējo pasauli. Tādejādi vecāku sajūtas viņa nostiprina stabilitāti un izpratni vai neziņu un bailes no notiekošā, izveido uzvedības modeli. Vecākiem parast ir savs uzvedības modelis, kurš ne vienmēr liecina, ka tēvs vai māte ir iecietīgi, taisnīgi un godīgi. Bērnam ir jārāda ar savu piemēru, nevis tikai pastāstīt, kā pieklājīgi uzvesties. …