Dažādos ekonomiskajos darījumos bieži nākas saskarties ar vienu un to pašu nodokļu vai kapitāla aplikšanu vienlaicīgi vienas valsts teritorijā vai arī aplikšana ar vieniem un tiem pašiem nodokļiem dažādās valstīs. Iekšējais tirgus, kurš kā jēdziens parādījies 1987. gadā Vienotā Eiropas līgumā, kas nosaka, ka iekšējais tirgus ir visas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis. Līgumā minēts, ka iekšējais tirgus izveidots brīvai preču, pakalpojumu, kapitāla un personu kustībai dalībvalstu sistēmā. 1
Nodokļu politika Eiropas Savienībā joprojām ir ES dalībvalstu nacionālās suverenitātes simbols. Atbildība par nodokļu politikas realizāciju gulstas galvenokārt uz dalībvalstīm nacionālajā un reģionālajā līmenī. ES šai ziņā ir tikai pakārtota loma - tā nodrošina, ka dalībvalstu nacionālās nodokļu sistēmas ir savietojamas ar ES mērķiem un raugās, ka tās netraucē preču, kapitāla un pakalpojumu brīvu pārvietošanos ES iekšējā tirgū2. ES neiejaucas dalībvalstu sociālajā politikā, tā vienīgi raugās, lai nodarbinātajām vai pašnodarbinātajām personām, pārvietojoties ES iekšējā tirgū, nenāktos maksāt sociālās apdrošināšanas maksājumus divreiz.
Starptautiskās dubultās nodokļu aplikšana problēma pasaulē pastāv jau sen un valstis risina to, galvenokārt, pieņemot divpusējas nodokļu konvencijas un saskaņojot noteikumus par savstarpējo palīdzību un informācijas apmaiņu. …