Saskaņā ar KL 183.p. izspiešana ir pieprasījums bez tiesiska pamata atdot mantu vai tiesības uz mantu vai izdarīt kādas mantiska rakstura darbības, piedraudot ar vardarbību cietušajam vai viņa tuviniekiem, piedraudot izpaust apkaunojošas ziņas par cietušo vai viņa tuviniekiem, piedraudot iznīcināt viņa mantu vai radīt viņiem citu būtisku kaitējumu.
Objekts. Izspiešanas gadījuma tiek aizskartas personas īpašuma tiesības. Īpašuma tiesības cietušajam var tikt ierobežotas šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rezultātā attiecībā uz kustamām, nekustamām mantām, tiesībām uz mantu. Noziedzīgās darbības var būt arī vērstas uz to, lai cietušais veiktu kādas mantiska rakstura darbības. Tomēr, lai arī izspiešana ir ierindota KL nodaļā, kur ietverti noziedzīgi nodarījumi pret īpašumu, šis noziedzīgais nodarījums “ ir vairākobjektu noziegums, jo apdraud ne tikai cietušā mantiskās intereses, bet arī viņa veselību un atsevišķos gadījumos arī cieņu un godu”1.
Objektīvā puse. Objektīvo pusi raksturo darbība – pieprasījums. ”Šis pieprasījums tiek pastiprināts, lai pārvarētu cietušā gribu un izspiedējs izmanto šādus paņēmienus: piedraud ar vardarbību cietušajam vai viņa tuviniekiem; piedraud izpaust apkaunojošas ziņas par cietušo vai viņa tuviniekiem; piedraud iznīcināt viņa mantu; piedraud nodarīt cietušajam vai viņa tuviniekiem citu kaitējumu”2. Šie pieprasījuma realizēšanas paņēmieni var tikt kombinēti jebkurā variantā, tas ir, ir jābūt pieprasītam kaut vienam no iepriekš minētajiem labumiem un pieprasījums tiek pastiprināts vismaz ar vienu no piedraudējuma veidiem.…