Šī darba izstrādei mani pamudināja tieši izmeklēšanas eksperimenta daudzpusība, tā veidu variācija, ar izmeklēšanas eksperimentu aptverto cilvēka nodarbošanās sfēru dažādība.
Kriminālprocesa likums nodrošina ļoti vāju izmeklēšanas eksperimenta, kā izmeklēšanas darbības, tiesisko regulējumu. Likumā ir norādītas un uzskaitītas tikai svarīgākās izmeklēšanas eksperimenta rakstura īpašības un pamatnosacījumi.
Šī jautājuma dziļākai izprašanai ir nepieciešama kriminālistiskās literatūras izpēte, kurā pārsvarā tiek aplūkota izmeklēšanas eksperimenta praktiskā puse, kura arī mani ieinteresēja visvairāk, t.i. ar kādām problēmām un sarežģījumiem izmeklēšanas eksperimenta veikšanas laikā sastopas šīs izmeklēšanas darbības veicējs.
Nav noslēpums, ka izmeklēšanas eksperiments ir ļoti sarežģīta un nopietna izmeklēšanas darbība, jo tās gaitā iegūtais rezultāts ir atkarīgs no daudziem priekšnosacījumiem un apstākļiem. Tāpēc savā darbā es aplūkoju tādus šī jautājuma sekojošus aspektus: eksperimenta būtība, taktiskie nosacījumi, mērķi un veidi; izmeklēšanas eksperimenta savstarpējā saistība ar tādām izmeklēšanas darbībām (ekspertīze, nopratināšana, liecību pārbaude uz vietas u.c.); izmeklēšanas eksperiments, kā patstāvīga izmeklēšanas darbība, kā arī tā vietu citu izmeklēšanas darbību sistēmā un to savstarpējās attiecības konkrēta kriminālprocesa ietvaros.…