Vadības grāmatvedībā izmaksu uzskaite un pašizmaksas aprēķināšana ir uzņēmuma iekšējās uzskaites svarīgākās sastāvdaļas. Pie šīm sastāvdaļām noteikti var pieskaitīt izmaksu klasifikāciju, ko izmanto, lai aprēķinātu pašizmaksu. Tā kā pašizmaksa ir ļoti plašs jēdziens, kas ietver sevī ne tikai īstenās pašizmaksas noteikšanu, bet arī gaidāmā izmaksu līmeņa noteikšanu. Bieži vien ir jāizrēķina vairāki pašizmaksas varianti, lai varētu droši noteikts, cik patiess būs aprēķināmais rezultāts, no kura būs atkarīga uzņēmuma finansiālā veiksme un peļņas apjoms.
Tāpēc es uzskatu, ka izmaksu klasifikācija ir jāzina (vismaz jāizprot), lai nepieļautu kļūdu pašizmaksas aprēķinos, kas uzņēmumam varētu dārgi maksāt. Izmaksas iedala pēc vairākiem kritērijiem, kurus es apskatīšu šajā darbā, kā arī mazliet pievērsīšos izmaksu dinamikai un izmaksu uzskaitei pa izmaksu vietām, kas gan nav šī darba pamattēma, taču es domāju, ka, runājot par izmaksu klasifikāciju, ir jāpiemin arī augšminētie faktori, lai pilnīgāk varētu izprast klasifikācijas jēgu.
Mana darba mērķis nav vienkārši uzrakstīt studiju darbu tikai paša darba pēc, es, to rakstot, ceru iegūt arī papildus zināšanas, kuras varētu lietderīgi un sekmīgi izmantot dzīvē.
Izmaksu klasifikācija ir izmaksu sadalīšana loģiskās grupās, piemēram, pēc to rakstura ( materiāli, algas) vai funkcijām ( ražošanas, administrācijas u. tml. izmaksas) [1., 13].
Izmaksu klasifikācijas galvenais mērķis ir noteikt ražotās produkcijas vai sniegtā pakalpojuma pašizmaksu šādā nolūkā:
1)zinot ražojuma vai pakalpojuma pašizmaksu, ir iespējams noteikt tā pelnītspēju un saplānot nākošās izmaksas;
2)faktisko izmaksu kontrole nodrošina izmaksu kontroles sistēmas darbību;
3)nepieciešama krājumu pašizmaksas vai vērtības noteikšanas sistēma, lai jebkurā periodā varētu aprēķināt peļņu.
IZMAKSU ELEMENTI.
Izmaksu elementu pašizmaksas aprēķināšana ir pirmais posms pašizmaksas kalkulācijā [1., 13]. Izmaksu elementi ir materiālu, personāla un citas izmaksas.…