Eiropā un visā pasaulē tūrisms ir viena no vadošajām un visstraujākajām izaugsmes nozarēm un tiek uzskatīts par stratēģisku ekonomiskās attīstības un nodarbinātības prioritāti. [4.]
Latvijā tūrisma nozares straujā attīstība šobrīd tika apstādināta. Ekonomiskā situācija valstī skara arī šo nozari. Samazinās gan vietējo, gan ārvalstu tūristu skaits. Līdz ar to ka viesnīcu skaits ir palielinājies, noslogojums ir tajās samazinājies. Ir prognozējama turpmāka viesnīcu bankrotēšana.
Tomēr šai situācijai ir savi plusi. Vairāk tiek pievērsts uzmanības pakalpojuma un produkta kvalitātei, kā arī darbinieku profesionalitātei. Daudzas viesnīcas un ēdināšanas uzņēmumi bankrotēs, bet līdz ar to savu darbību turpinās stiprākie uzņēmumi, konkurētspējīgi.
Kā vēl viens faktors, kas apdraudēja viesmīlības nozari, ir PVN likmes paaugstināšana izmitināšanas pakalpojumiem no 5 % līdz 21 %.
Krīzes ietekmē cilvēki izvēlas vairāk pamatpakalpojumus- naktsmītnes un ēdināšanu. Ieguvēji ir lauku tūrisma uzņēmēji, kas piedāva tieši šos pakalpojumus par konkurētspējīgu cenu. Mainās lauku tūrisma pakalpojumu cenas. Lauku mājās, kur pamata piedāvājums ir nakšņošana un brokastis, cenas kritušās par 15–20%, brīvdienu kotedžās – vidēji par 15%. Viesu namos cenas samazinātas vidēji par 30%. [3.]…