Protams, izlīgumu iespējams īstenot arī bez iestāžu palīdzības. Valsts probācijas dienests nodrošina izlīguma organizēšanu un vadīšanu kriminālprocesa pirmstiesas stadijā, taču saskaņā ar likumu izlīgt iespējams arī tad, kad lietā jau sākta tiesvedība. Tomēr vairumam izlīgumā ieinteresēto personu visbiežāk nav pietiekamu juridisko zināšanu, lai adekvāti un pilnā apjomā īstenotu tām ar likumu noteiktās tiesības, savukārt privāti praktizējošu juristu pakalpojumi mēdz būt ne katram pa kabatai.
Izlīgums kā apstāklis, kas nepieļauj kriminālprocesu, ir noteikts privāti publiskās apsūdzības kriminālprocesā, kas tiek uzsākts par Kriminālprocesa likuma 7.panta otrajā daļā norādītajiem noziedzīgiem nodarījumiem – „Par Krimināllikuma 130.panta otrajā daļā, 131., 132., 136., 157., 168., 169. un 180.pantā, 185.panta pirmajā daļā, 197.pantā, 200.panta pirmajā daļā un 260.panta pirmajā daļā paredzēto nodarījumu kriminālprocesu uzsāk, ja saņemts tās personas pieteikums, kurai nodarīts kaitējums. Kriminālprocesu var uzsākt arī tad, ja nav saņemts pieteikums no personas, kurai nodarīts kaitējums, ja šī persona sakarā ar fiziskiem vai psihiskiem trūkumiem pati nespēj īstenot savas tiesības.”
Izlīgums starp apsūdzēto un cietušo vai arī viņa pārstāvi ir atkarīgs tikai un vienīgi no cietušās puses vēlmes. Izlīgums kriminālprocesuālajā regulējumā aptver arī cietušā vēlmes neesamību turpināt kriminālprocesu.
Paziņojumu par izlīgumu izpilda lietas virzītajs cietušā un kriminālpārkāuma izdarītāja klātbūtnē Šis dokuments ir pietiekami frmāls un tā aizpildīšanas mērķi ir no vienas puses, fiksēt notikuso izlīgšanu, bet no otras – izskaidrot izlīguma tiesiskās sekas. Parakstot attiecīgo dokuemtu, cietušais un likumpārkāpējs apliecina, ka viņi izlīguši brīvprātīgi un neiebilst pret krimināllietas izeigšanu, kā arī azinās, ka lēmus par personas atbrīvošanu no kriminālatbildības būs galīgs un ne cietušajam, ne kriminālpākāpuma izdarītājam nebūs iespēju to apstrīdēt.
Nobeiguma daļā darba autors ir izdarījusi dažādus secinājums. Kā viens no tiem ir tas, ka izlīgumā obligāti ir jāatrunā katrs punkts, kas cietušajai pusei ir svarīgs, kā arī, lai likumpārkāpējs šos nosacījums ir spējīgs izpildīt. Ja punkti netiks konkrēti atrunāti, tad pēc tam likumpārkāpējs tos var ņemt sev par labu, un iespējams pat neizpildīt kādu no punktiem, jo tas nav konkrēti atrunāts, pēc kā cietusī puse var ciest vēl vairāk.
…
(RSU) Darba autors kā sava darba tēmu izvēlējās izlīgumu kriminālprocesa ietvaros. Šī darbība – izlīgums notiek ļoti reti, jo pārsvarā cietusī puse parasti vēlas, lai vainīgā puse tiktu saukta pie kriminālatbildības. Taču, cietusī puse nemaz neapzinās to, ka šādā veidā īsti viņi pat neiegūst labumu, jā, vainīgā puse tiek sodīta, piemēram, ar piespiedu darbiem, bet tas jau to sāpi nemazina. Ar izlīgumu, ja ir nodarīts mantisks zaudējums, vai miesas bojājumi nodarīti, tad šādā veidā vismaz cietusī puse no vainīgās puses iegūst kaut kādu mantisku atlīdzību, parasti tas notiek naudas veidā, un ja cietušo pusi tas apmierina, tad kriminālprocesā notiek izlīgums, taču ne viemēr vainīgo pusi atbrīvo no kriminālatbildības, ir arī izņēmumi. Latvijas Kriminālporcesā izlīgums ir saprotams daudz šaurāk nekā civiltiesībās. Nevienai no personām nav liegts izlīgt ar kādu citu personu, kā arī nevienmēr tas radas tiesiskas sekas. Krimināltiesības ir publisko tiesību nozare, samierināšanas starp cietušo un likumpārkāpēju dod pamatu krimināllietas izbeigšanai un personas atbrīvošanai no atbildības. Tomēr attiecīgā norma nav imperatīva, un izlīgums starp cietušo un likumpārkāpēju nenozīmē automātisku likumpārkāpēja atbrīvošanu no kriminālatbildības. Ik viens noziedzīgs nodarījums apdraud ne tikai cietušā intreses, bet rada arī zināmu kaitējumu sabiedrībai. Tieši tapēc, neraugoties uz panākto izlīgumu, izziņas virzītajs un prokurors var turpināt krimināllietas izmeklēšanu un pēc pabeigšanas nosūtīt to uz tiesu, lai apsūdzētajam piemērotu kriminālsodu.
- Civilprasība kriminālprocesā
- Izlīgums kriminālprocesā
- Kriminālprocesuālā tiesvedība. Kriminālprocesa stadijas
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Kriminālprocesuālā tiesvedība. Kriminālprocesa stadijas
Referāts augstskolai12
-
Civilprasība kriminālprocesā
Referāts augstskolai21
Novērtēts! -
Krimināllietas ierosināšana un tās nozīme kriminālprocesā
Referāts augstskolai18
-
Kriminālprocesa tiesiskais regulējums. Kriminālvajāšanas process, pirmstiesas izmeklēšana
Referāts augstskolai12
Novērtēts! -
Kriminālprocesa institūts - atteikšanās ierosināt krimināllietu - un tā pielietošana praktiskajā darbā
Referāts augstskolai40
Novērtēts!