Ievads
Mēs sava darba ietvaros vēlamies veikt pētījumu par to vai jaunieši vecumā no 17 – 23 gadiem skatās televīzijas izklaides šovus. Veicot šo pētījumu ar strukturētas intervijas palīdzību noskaidrojām, ka jaunieši seko līdz izklaides šovu norisei un mēdz atbalstīt savus mīļākos šovus, balsojot par tiem.
Izlēmām veikt tieši šīs mērķauditorijas izpēti, jo arī pašas esam šajā vecuma grupā, kā arī mums likās interesanti noskaidrot, cik sociāli aktīvi ir jaunieši. Mūsu mērķis bija ar intervijas palīdzību uzzināt vienaudžu domas par izklaides raidījumiem un to, kuri ir vissaistošākie. Par pamatu intervijām ņēmām komentārus, kas ir svarīga mūsu darba daļa. Šis darbs ir balstīts uz intervējamo viedokļa par televīzijas kanālos notiekošo. Vietām mūsu viedokļi nesakrita ar TNS pētījuma aģentūras datiem, kas tiek veikti visām cilvēku grupām Latvijā un iezīmē mūsu specifikā eksperimenta rezultātus, kas ir ļoti precīzi un balstīti uz respondentu teiktā.
Visiem intervējamajiem tika uzdoti 8 jautājumi, kas tika precīzi konstruēti, un mēs neiespaidojām cilvēkus ar savu viedokli, kuri būtu balstīt uz mūsu pieņēmumiem vai viedokli kāda kanāla interesēs.
Šovs ir īslaicīga cilvēku grupas aktivitāte kādā konkrētā sociālajā sfērā, kas ātri zaudē savu interesentu pulku un pagaistu no cilvēka atminām. Jau pāris mēnešus pēc šova fināla cilvēki nespēj precīzi atcerēties šova nosaukumu un pat nespēj nosaukt cilvēkus, kas tajā ir piedalījušies.
1. Strukturētās intervijas
Tā ir augsti strukturētu jautājumu un atbilžu apmaiņa, kurā pētnieks izmanto speciāli sagatavotus jautājumus un cer saņemt konkrētas atbildes. Šādi jautājumi parasti tiek iegūti, balstoties uz jau esošām noteiktas jomas teorijām, vai arī no iepriekšējo vai pilotāžas pētījumu rezultātiem, vai no pētnieka nojautas vai intuīcijas, vai arī tie vienkārši saistīti ar pētnieka noteiktām interesēm kādā jomā. Jautājumi parasti tiek nolasīti skaļi no protokola vai pierakstu lapas, lietojot visiem respondentiem vienādus jautājumu formulējumus uzdošanas kārtību, ja vien respondenti nav spontāni paši snieguši atbildi uz kādu no jautājumiem. Dažreiz strukturētās intervijās jautājumi ir atvērti intervijas beigās, bet citreiz intervētājs var piedāvāt atbilžu alternatīvas, no kurām respondenti var izvēlēties sev atbilstošo.
…