Mūsdienu dzīvei un izglītībai atbilstošākā vērtību sistēma, pēc kuras mums būtu jāvadās savā pedagoģiskajā darbībā
Pārmaiņas mūsdienu sabiedrībā un ekonomikā izvirza izglītības sistēmai jaunas prasības pēc modernas, kvalitatīvas un konkurērspējīgas izglītības. Dzīvojam straujā pārmaiņu laikā. Tas norāda uz reformu nenoveršamību Latvijas izglītības sistēmā. Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošana, tirgus ekonomikas dominējošā loma, demokrātiskas sabiedrības veidošana, Latvija- Eiropas Savienībā, aizsāktais Latvijas sabiedrības integrācijas processs liek mainīt akcentus jaunās paaudzes izglītībā.
Latvijas skolēnu zināšanu un prasmju atšķirības nosaka: ar skolu un klasi sasitīti faktori( skolas atrašanās pilsētā vai laukos, skolas tips, gaisotne klasē u. c.); ar ģimeni sasitīti faktori( grāmatu skaits mājās, vecāku izglītības līmenis) ; ar individuālu skolēnu sasitīti faktori( plānotais turpmākais izglītības ilgums, attieksme prêt mācībām, dzimums)- TĀTAD viens no Latvijas izglītības politikas uzdevumiem ir nodrošināt vienādi kvalitatīvas izglītības iegūšanas iespējas pilsētās un laukos.
‘’Galvenās pārmaiņas Latvijā pašlaik kopumā ir raksturojamas kā mūsu dzīves straujā liberalizācija.Svarīgi ir apzināties, ka ikviena normāla sabiedrība sevī vieno sociālo un liberālo kā viena veselā divas kopsaistītas daļas un jāizvairās no to atsevišķas absolutizācijas, kas noved totalitārisma vai anarhijas grāvjos.’’ (prof.A. Broks ‘’Izglīt. Sistem.)
Nenoliedzami, ka mūsdienās , jo īpaši, lielu lomu nosaka cilvēka materiālais stāvoklis, kas ir saistīts ar tirgus konkurenci un nosaka dzīves vadošo vērtīborientāciju gan politikā, ekonomikā, līdz ar to pārējās dzīves sfērās. Dzīve kļuvusi ‘’ņežēlīgāka’’, ikdienā aizvien vairāk parādās konkurence, kas saistīta ar neierasto individuālismu, privāto iniciatīvu, kas savukārt dabīgi veido dzīves cīņu un sacensības garu, tas savukārt, sevi nepārprotami izpauž nesaudzīgajā tirgus konkurencē..’’Visu mērām ar naudu, esam mudināti pirkt un pārdot ‘’.…