Budžeta vietas augskolās
Ierakstot meklētājā vārdus “ budžeta vietas augstskolās”, ir iespējams atrast dažus piedāvājumus, par ko studēt bez maksas, taču pārsvarā to piedāvā specifiskās profesijās, kā medicīna, indženierija, IT speciālisti, ļoti maz vai vispār nevienu piedāvājumu nav iespējams atrast tiem topošajiem studentiem, kuri vēlas mācīties sociālājā sfērā.
2010./2011. mācību gadā par budžeta līdzekļiem augstāko izglītību apguva 34.1% no studējošā kopskaita, par personīgajiem līdzekļiem – 65.9%. 90. gadu beigās iezīmējusies tendence, kad sāka samazināties par budžeta līdzekļiem studējošo skaits, ir mainījusies. Pēdējos gados palielinās to studentu skaits, kuri studē par budžeta līdzekļiem.
Sākumā tas varētu skanēt kā stereotips, tomēr es uzskatu un esmu arī jutusi, ka cilvēks, kurš ir mācījies un izglītojies, atšķiras no cilvēka, kurš to nav darījis. Atšķiras gan cilvēka spēja spriest par vispasaulīgi svarīgām lietām, ikdienas dzīvi, mainās arī vērtību skalas, tāpēc, kā jau minēju, – varbūt izklausās, ka esmu stereotipu pilna, bet- cilvēkam ir jāiegūst vismaz vidējā izglītība, perfektā gadījumā- jāiegūst augstākā. Uzreiz šķiet patīkami ar tādu cilvēku sarunāties un uzturēties vienā kompānijā. Nebiju par to aizdomājusies līdz šim gadam, jo jaunieši, ar kuriem es kopā beidzu vidusskolu, gandrīz visi veiksmīgi iestājās augstskolās un turpina mācīties, daži ir nomainījuši augstskolu pēc pirmā gada vai nomainījuši fakultāti, bet tik un tā turpina mācīties. Taču skatoties uz skolēniem, kuri vidusskolu pabeidza šogad,- ļoti maza daļa kaut kur ir iestājušies, liela daļa vai nu nedara neko, vai nu strādā, vai vēl dažs attaisnojas ar to, ka izvēlēsies, kur studēt nākamgad, jo vēl nav īstas skaidrības. Liela daļa, manuprāt, vienkārši negrib mācīties jeb grib no tās atpūsties pēc vidusskolas beigšanas. Jaunieši vienkārši nav informēti par to, cik interesanti ir mācīties augstskolā, salīdzinot ar mācībām vidusskolā, jo šeit nav tās ikdienas rutīnas, kura apnīk un dzen izmisumā ļoti ātri. Tātad esmu nonākusi jau pie nākamā iemesla, kāpēc jaunieši atsakās studēt – informācijas trūkums, kas mūsdienās šķiet neiespējams, jo pašlaik informāciju var uzzināt un iegūt visvisādos veidos jebkurā vietā un jebkurā laikā.
…