Katras skola vēlas sniegt skolēniem kvalitatīvu izglītību, nepārtraukti un mērķtiecīgi uzlabot savu darbu. Būtiska nozīme skolu darba kvalitātes nodrošināšanai ir regulāra un sistemātiska skolas iekšējā un ārējā novērtēšana. Gan iekšējais, gan ārējais vērtēšanas process ir vērsts uz skolas tālākās darbības attīstību un uzlabošanu.
Izglītības kvalitāte skolā nav tikai skolas iekšējā lieta. Atbildību par kvalitatīvas izglītības nodrošināšanu ir jāuzņemas visām ieinteresētajām pusēm. Skolu darbs nav tikai jāvērtē, bet skolām ir jāpalīdz un jāsniedz viss nepieciešamais atbalsts un jānodrošina konsultācijas.
Kvalifikācijas darba izstrādāšanā pielietotās metodes ir literatūras analīzes metode, aprakstošā metode, kas palīdz atklāt atsevišķu procesu norisi izglītības darbības analīzē. Loģiski konstruktīvā metode, kas pamatojas uz normatīvajiem un administratīvajiem aktiem un konstruktīvajiem faktiem, palīdz rast loģisku secinājumus.
Kvalifikācijas darba mērķis ir iepazīt un analizēt izglītības iestāžu kvalitātes ārējo vērtēšanu un tās lomu izglītības iestādes darbībā.
Izstrādājot kvalifikācija darbu autors izvirza šādus uzdevumus:
1.Raksturot izglītības kvalitātes politiku Latvijā;
2.Aprakstīt skolas darbības kvalitātes vērtēšanas pamatprincipus;
3.Aprakstīt izglītības kvalitātes ārējo vērtēšanu;
4.Iepazīties ar praktisku izglītības kvalitātes vērtēšanas procesu;
5.Sniegt priekšlikumus kvalitātes vērtēšanas sistēmas pilnveidei.
Darba autors šo tēmu uzskata par aktuālu jo:
Eiropas valstīs pastāv ļoti atšķirīgas pieejas izglītības kvalitātes un skolu darba novērtēšanai. Nav viena, vislabākā, pareizākā modeļa, kuru mēs varētu pārņemt un pielietot skolu iekšējās vai ārējās novērtēšanas veikšanai un kurā precīzi parādītu katras skolas darba kvalitāti un resursu izmantošanas efektivitāti. Katra valsts atsevišķi, vai, apvienojot resursus, vairākas kopā ar dažādu projektu palīdzību pētot citu valstu līdzšinējo pieredzi, analizējot stiprās un vājās vietas, ir izveidojušas vai veido savai kultūrai, tradīcijām, vērtībām, līdzšinējai pieredzei, pat mentalitātei atbilstošu, saprotamu un pieņemamu izglītības kvalitātes un izglītības iestāžu darbības novērtēšanas politiku, koncepciju, modeļus, kritērijus, novērtēšanas instrumentus. Jākonstatē, ka salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā ir skaidri saskatāma, ar lielu entuziasmu un rūpību veidota kvalitātes nodrošināšanas sistēma, kuras būtiskākie elementi ir prasības pedagogu izglītībai, valsts izglītības standarti, izglītības programmu licencēšana un akreditācija, centralizētie valsts pārbaudes darbi, izglītības iestāžu akreditācijas un darbības kontroles sistēma.
1. Izglītības kvalitātes politika Latvijā
Kvalitātes domāšana nozīmē savstarpējo sadarbību starp cilvēkiem, tā ir pilnīgi jauna neizmantota pieeja, ka kvalitātes novērtējumu neveic tikai ierobežots valsts sektors, personu loks, bet gan daudzi patērētāji un ražotāji, kas novērtē kvalitāti [ 5].
Kvalitātes politikas mērķis ir veicināt tādas kvalitātes uzraudzības metodes, kas rada patērētāju – klientu apmierinājumu un nodrošina pastāvīgu kvalitātes uzlabojumu.…