Ekstremālām situācijām un cilvēku rīcībai tādās situācijās ir liela ietekme uz karavīra psihi. Nonākot ekstremālos apstākļos, cilvēks izjūt lielu psihoemocionālo slodzi, vērodams visu notiekošo un izpildīdams nepieciešamās profesionālās darbības. Labi sagatavots karavīrs daudz un saspringti apsver, novērtē, izdara secinājumus, pieņem lēmumus, apdomā uzvedības un rīcības veidus, mobilizē savus spēkus un spējas, pārvar iekšējās grūtības un svārstības, pakļauj savu uzvedību pienākumam, izvirzīto uzdevumu risināšanai utt. Tas, kas notiek viņa psihē, neizbēgami atspoguļojas viņa profesionālās rīcības kvalitātē.
Ļoti lielu lomu profesionālo uzdevumu kvalitatīvai izpildei un izdzīvošanai ekstremālos apstākļos spēlē arī laba fiziskā sagatavotība. Uzturēt savu fizisko formu ir iespējams vairākos veidos. Šeit ir jāatceras, ka militārai fiziskajai sagatavotībai ir sava specifika, kura izriet no militārā dienesta pienākumu prasībām. Nepārtraukta slodze, atbildība un spriedze liek meklēt atbilstošus fiziskās formas uzturēšanas veidus. Vienu no tiem es mēģināšu aprakstīt savā darbā.
Referatā tiek izmantota monogrāfiskā jeb aprakstošā pētījuma metode.
Galvenais izdzīvošanas pamatlikums ir saglabāt vēsu prātu un būt pietiekami atjautīgam, lai varētu izdzīvot jebkurā vietā un jebkuros apstākļos, ilgā laika periodā, ar minimālu ekipējumu vai pat bez tā uzturēt sevī un citos cīnītāja garu un būt vienmēr gatavam darboties ekstremālā situācijā, lai tā nevarētu pārsteigt nesagatavotu. Treniņi, kuros tiek apgūtas izdzīvošanas iemaņas, palīdz iegūt ticību savām spējām, kā arī liek aizdomāties par to, ka cilvēks ir tikai daļa no dabas, nevis kaut kas ārpus tās stāvošs.…