Priekšmetu vai dzīvu būtņu īpašības vai pazīmes gan latviešu, gan krievu vlodā nosauc īpašības vārdi, kā arī īpašības vārdi abās valodās atbild uz jautājumiem kāds? kāda? kādi? kādas? / какой? какая? какое? какие?
Īpašības vārdam gan latviešu, gan krievu valodās ir daudz kopējo īpatnību un pazīmes: 1) īpašības nozīme, 2) deklinācija, 3) samērā plašas sintaktiskā lietojuma iespējas. Īpašības vārdiem ir 5 gramatiskās kategorijas: dzimte, skaitlis, locījums, noteiktā / nenoteiktā galotne, salīdzināmās pakāpes.Dzimtē, skaitlī un locījumā īpašības vārds parasti saskaņojas ar lietvārdu, uz ko tas attiecas. Ja lietvārds ir nelokāms, tad īpašības vārds rāda dzimti, skaitli un locījumu.
Īpašības vārdam, tāpat kā lietvārdam, ir visas trīs nominālās kategorijas: dzimtes kategorija, skaitļa kategorija, un locījuma kategorija, jo īpašības vārda dzimti nosaka lietvārds, ar kuru tas ir saistīts. Īpašības vārda dzimte ir atkarīga no lietvārdu dzimtes. Gan krievu, gan latviešu valodā īpašības vārdam ir tāda pati dzimte kā lietvārdam, ko tas apzīmē, piemēram, mazs zēns, maza meitene un маленький мальчик, маленькая девочка. Krievu valodā šīs dzimtes galotnes atšķiras tikai vienskaitļa formā:
-ый,
-ой,
-ий,
-ое,
-ее,
-ая,
-яя
šīs galotnes attiecas uz īpašības vārda noteikto formu; nulles galotnes –о, -е, -а, я - šīs galotnes attiecas uz īpašības varda nenoteikto formu, bet daudzskaitlī, vienkāršības dēļ, ir tikai viena galotne, kura attiecas uz visām trīm dzimtēm –ые, -ие - šīs galotnes attiecas uz īpašības vārda noteikto formu un –ы, -и galotnes attiecas uz īpašības varda nenoteikto formu, piemēram, …