Darba mērķis ir izpētīt investīcijas nozīme uzņēmuma darbībā, apskatīt investīcijas pamatnosacījumus un investīcijas efektivitātes analīze.
Darba sastāv no četrām nodaļām. Pirmās divas nodaļas veltītās ārējai investīcijas videi, investīcijas raksturojumam un veidam. Divās pēdējās nodaļās ir apskatīti investīcijas efektivitātes aprēķināšanas metodes un tas pielietojums konkrētajā piemērā.
Ar apzīmējumu " investīcija" Rietumu zinātniskajā literatūrā saprot ilgtermiņa holdingu, kad kapitālu pielieto pelņas iegūšanas nolūkos, piemēram, ieguldot to lauksaimniecībā, rūpniecībā vai izglītībā. Turpretim spekulācija ir īstermiņa darījums, kas balstās nevis uz holdingu, bet gan uz ātru kapitāla apgrozījumu peļņas nolūkos.
Pēc citas definīcijas investīcija ir:
1) tēriņš (expenditure) ar nolūku iegādāties uzņēmumu finansu vērtspapīrus - akcijas, lai iegūtu no tiem pelnu dividenžu veidā;
2) kapitāla tēriņš, pērkot uzņēmumu fiziskos pamatfondus (physlcal assets), tādus kā rūpnīcas, to mašīnas un iekārtas (fixed capital) un akcijas (working capital).
Investīcijas iedalāmas fiziskajās un reālajās. Fiziskas (physlcal) investīcijas rada jaunus pamatfondus, tādējādi dodot pienesumu valsts ražojošajām jaudām. Turpretim finansu (financial) Investīcijas vienīgi maina īpašuma tiesības uz esošajiem pamatfondiem.
Uzņēmējdarbības uzsākšanai nepieciešamas vienreizējās investīcijas, kas saistītas ar uzņēmuma dibināšanu.
Šīs investīcijas ir saistītas ar uzņēmuma apgrozījuma procesa sākuma fāzi. Bet ari uzņēmuma ražošanas procesā tam pastāvīgi nepieciešamas investīcijas. Nolietotie ražošanas līdzekļi, lai uzņēmums varētu uzturēt nepieciešamo ražošanas jaudu, ir jānomaina (nomaiņas investīcijas). Uzņēmuma ražošanas iekārta ir jāuztur un pastāvīgi jāatjauno, piemēram, ar kapitāliem remontiem, ar ģenerāliem, kardināliem uzlabojumiem (uzturēšanas investīcijas). Investīcijas ir nepieciešamas arī ražošanas iekārtu uzturēšanai tehniskā progresa līmenī (modernizēšanas investīcijas). Ja ražošanas mērķi mainās, piemēram, pārprofilējot uzņēmumu uz citu nodarbības veidu, tad jāmaina esošās iekārtas, tas nozīmē, ka ir nepieciešamas pārkārtošanas investīcijas. Arī citiem ražošanas mērķiem, pētniecības laboratorijām, sociālajām vajadzībām, darbinieku izglītībai, kvalifikācijas celšanai un apmācībai ir nepieciešami noteikti līdzekļi (citas investīcijas).…