Valsts investīcijām ir izšķiroša loma tautsaimniecības izaugsmes nodrošināšanā. Pastāv ļoti cieša korelācija starp investīciju pieaugumu un IKP pieaugumu. Valstij ir jāinvestē infrastruktūras attīstībā, kur privātajam sektoram nav izdevīgi ieguldīt savus līdzekļus. Valstij ir jāinvestē arī sociālajā infrastruktūrā, kuras attīstībai nav pieejams cits finansējums. Nepietiekamas investīcijas infrastruktūras attīstībā sadārdzina privāto kompāniju darbības izmaksas, vāji veicina sociālo nozaru attīstību un galarezultātā bremzē valsts izaugsmi.
Valsts investīciju programma (VIP)
VIP ir valdības instruments valsts investīciju politikas realizēšanai, tas ir infrastruktūras investīciju projektu kopums, kuram katru gadu tiek plānots un piešķirts valsts budžeta finansējums.
Šī programma tiek izstrādāta kopš 1995.gada, katru gadu to aktualizējot un iekļaujot valsts budžetā.
VIP uzdevums ir novirzīt valsts līdzekļus infrastruktūras sakārtošanai un attīstībai, kā arī valsts pakalpojumu līmeņa uzturēšanai un paplašināšanai.
VIP tiek sagatavota ņemot vērā dokumentus, kuros ir definētas valsts un reģionālās attīstības prioritātes, tās finansēšanai ir plānots ik gadu novirzīt valsts pamatbudžeta līdzekļus ne mazāk kā 1% apmērā no iekšzemes kopprodukta.
Līdz 2003.gada 1.jūnijam VIP funkcionēšanas kārtību noteica Ministru kabineta 1996.gada 8.oktobra noteikumi Nr.377 "Valsts investīciju programmas sagatavošanas, finansēšanas un realizācijas kārtība".
Lai uzlabotu valsts investīciju plānošanu valstī, 2002.gada maijā Ministru kabinets akceptēja Valsts investīciju programmas koncepciju.
Pamatojoties uz Valsts investīciju programmas koncepciju, tika izstrādāti jauni Ministru kabineta noteikumi.
No 2003.gada 1.novembra VIP funkcionēšanas kārtību nosaka Ministru kabineta 2003.gada 7.oktobra noteikumi Nr.560 "Valsts investīciju programmas sagatavošanas, finansēšanas un īstenošanas kārtība".
Saskaņā ar jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem pirmā tiks sagatavota Valsts investīciju programma 2005.- 2009.gadam.
VIP ir infrastruktūras investīciju projektu kopums, kuram katru gadu tiek plānots un piešķirts valsts budžeta finansējums. Valsts budžetā ir apstiprinātas investīcijas valsts aizsardzības un iekšējās drošības projektu īstenošanai, transporta un vides infrastruktūras attīstībai, arī sociālajai infrastruktūrai, piemēram, mērķdotācijas investīcijām veselības un labklājības iestāžu attīstībai, vispārējās izglītības nodrošināšanai, u.c.…