Investīcija ir naudas vai citu resursu ieguldīšana komerciālā darbībā ar mērķi gūt peļņu vai kādu citu labumu. Investīcijas ir viens no galvenajiem faktoriem jebkuras valsts attīstībai. Lai panāktu augstu un ilgtspējīgu ekonomisko izaugsmi, ir nepieciešamas investīcijas jaunajās tehnoloģijās, modernās iekārtās, kā arī nepieciešami ieguldījumi cilvēkkapitālā. Papildus tam jāuztur ražošanas apjoma efektivitātes pieaugums un jāpieaug konkurētspējai. Daudzu vadošu ekonomistu pētījumi apliecina, ka pastāv sakarība starp piesaistīto investīciju apjomu un ilglaicīgu ekonomisko izaugsmi.
Investīcijas klasificē pēc dažādiem tipiem, grupām, veidiem, formām. Pēc tipiem: fiziskajos aktīvos, finansu aktīvos un nemateriālajos aktīvos. Pēc grupām: pasīvajās un aktīvajās. Šie veidi sīkāk tiek apskatīti šajā darbā.
Investīcijas ietekmē gan kopējo saimniekošanas efektivitāti un izaugsmes potenci nākotnē, gan arī iespaido iekšējā kopprodukta, nodarbinātības un iedzīvotāju ienākuma pieaugumu. Valsts ar tās rīcībā esošo varu var radīt investīcijām labvēlīgu vidi. Latvija ir viena no ekonomiski vismazāk attīstītajām Eiropas Savienības dalībvalstīm, līdz ar to uzdevums ir attīstības līmeņa izlīdzināšana starp Latviju un attīstītajām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Šajā ziņā Latvijai ir ļoti svarīgi attīstīt tautsaimniecību atbilstoši globālajām tendencēm. Šādas attīstības veicināšanai ir nepieciešami ievērojami finansiālie līdzekļi, bet tā kā valstij trūkst savu līdzekļu, nepieciešams piesaistīt ārvalstu investorus un izmantot Eiropas Savienības piešķirtās finanses. Tas palīdzētu ne tikai nodrošināt ātrāku Latvijas ekonomiskās un sociālās attīstības rādītāju tuvināšanos vidējam Eiropas Savienību dalībvalstu līmenim, bet arī parādītu, cik efektīvi Latvija spēj tos izlietot.
Darba mērķis ir izpētīt investīciju būtību un nozīmi uzņēmējdarbībā un valsts ekonomikā, atklāt problēmas, kas saistītas ar investīciju efektīvu piesaisti un izmantošanu Latvijā. Uz doto brīdi valstī ir vērojama ekonomiskā atdzišana, bet tā kā uz darba izstrādes brīdi oficiāli statistikas dati nebija pieejami, ņemti vērā senāki dati, kad aktuāla bija ekonomikas strauja izaugsme un pārkaršana.…