Tā nu tas sanāca, ka cilvēks ir būtne, kurai ir raksturīgs pieļaut neprecizitātes, kļūdīties, maldīties. Cilvēciskais faktors bija, ir un būs. Lai mazinātu un kontrolētu zaudējumus, kuri var rasties cilvēka kļūdas vai neprecizitātes dēļ, īpaši runājot par uzņēmuma saimniecisko darbību, ir nepieciešams ieviest un regulāri īstenot kādus kontroles – iekšējās kontroles – pasākumus. Kā vienu no tādiem pasākumiem var minēt inventarizāciju.
Inventarizācija palīdz ne tikai kontrolēt uzņēmuma materiālo un nemateriālo vērtību atlikumus, bet vienlaikus ar inventarizācijas starpniecību ir iespējams kontrolēt darbiniekus un to rīcības, īpaši materiāli atbildīgo personu rīcības. Pie tam inventarizācija ir svarīgs un nepieciešams solis gada pārskata sastādīšanas procesā, ko nosaka arī Latvijas Republikas likumdošana.
Šī tēma ir aktuāla ne tikai gada pārskata sastādīšanas laikā. Inventarizācija ir aktuāls jautājums arī priekš uzņēmumu iekšējās kontroles īstenošanas, tās dati kalpo arī par nelikumīgu darbību pierādīšanas pamatu, un, noteikti, tā ir nepieciešama mainoties uzņēmumu vadošām vai materiāli atbildīgām personām. Sakarā ar minēto, nevar mazināt inventarizācijas nozīmi uzņēmumā visa gada laikā (visa saimnieciskā cikla laikā), un tāpēc darba autore ir izvēlējusies par izpētes objektu inventarizāciju un tās tiesisko reglamentāciju.
Studiju darba mērķis ir izpētīt inventarizācijas teorētiskos aspektus un tās tiesisko reglamentāciju, kā arī noskaidrot inventarizācijas norises kārtību un problēmas.
Izvirzītā mērķa sasniegšanai ir noteikti sekojoši uzdevumi:
1.pamatojoties uz literatūru, noskaidrot inventarizācijas būtību, tās mērķus un uzdevumus;
2.izpētīt inventarizācijas veidus un atsevišķu bilances posteņu inventarizācijas noteikumus (īpašības);
3.noskaidrot inventarizācijas nepieciešamību uzņēmuma saimnieciskajā darbībā;
4.izsekot inventarizācijas norises kārtību;
5.noteikt iespējamās inventarizācijas norises problēmas;
6.izdarīt secinājumus un izstrādāt priekšlikumus.…