Mūsu ikdienas dzīvē arvien lielāku nozīmi ieņem modernās tehnoloģijas un to pielietošanas prasmes ikdienā. Zinātne bez moderno tehnoloģiju pielietošanas vispār nebūtu iespējama un tā kā skolā tiek mācīta zinātniskā domāšana, tad arī tā nav iespējama bez moderno tehnoloģiju pielietošanas.
Mana zinātniski pētnieciskā darba tēma ir „Interaktīvās tāfeles izmantošanas iespējas eksaktajos priekšmetos” un tā ir tieši saistīta ar moderno tehnoloģiju ienākšanu un lietošanu skolā. Jelgavas Valsts ģimnāzija ir iesaistījusies Eiropas Sociālā fonda finansiāli atbalstītajā projektā „Mācību satura izstrāde un skolotāju tālākizglītība dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju priekšmetos”, kura norises gaitā skolas saņem finansiālu atbalstu dažāda aprīkojuma, tai skaitā arī interaktīvās tāfeles iegādei.
Šo tēmu es izvēlējos, jo interaktīvās tāfeles lietošana skolā ir jaunums un es vēlējos dziļāk iepazīties ar tās iespējām un pielietojumu.
Darba mērķis: līdzdarboties jaunā dabaszinību standarta un programmas ieviešanā mūsu skolā.
Darba hipotēze: Ja skola ir nodrošināta ar interaktīvo tāfeli, tad ir iespējams to pielietot visos eksaktā cikla priekšmetos.
Darba uzdevumi:
Noskaidrot projekta „Mācību satura izstrāde un skolotāju tālākizglītība dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju priekšmetos” prioritātes.
Iepazīties ar interaktīvās tāfeles pielietojumu.
Izveidot mācību stundas paraugu darbam ar interaktīvo tāfeli.
Starptautiski salīdzinošie pētījumi dabaszinātnēs uzrāda salīdzinoši zemus Latvijas skolēnu sasniegumus, tā apgāžot stereotipu par to, ka dabaszinātņu izglītībā nekas nav jāmaina. Pētījumu veicēji Latvijā secina, ka skolēnu relatīvi zemie sasniegumi, salīdzinot ar citu valstu vidējo līmeni, liecina par nepieciešamību vairāk attīstīt skolēnu spējas izmantot skolā iegūtās zināšanas un prasmes reālās dzīves situācijās. Dabaszinātņu skolotāji kā lielāko problēmu savā darbā norāda skolēnu nevēlēšanos mācīties, jeb motivācijas trūkumu. Tas nozīmē ka ir nepieciešamas pārmaiņas. Skolēnos ir jārada interese par mācību priekšmetiem, tai skaitā, mācību procesā plašāk ieviešot jaunās tehnoloģijas.
2005.gada jūlijā tika sākts ISEC (Izglītības satura un eksaminācijas centrs) projekts „Mācību satura izstrāde un skolotāju tālākizglītības dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju priekšmetos”, kas tiek finansēts ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) atbalstu. Projekta ietvaros tiks modernizēts mācību saturs matemātikas, fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinību priekšmetos. Pavisam šo priekšmetu satura modernizācijā ir iesaistīti 64 speciālisti. Projekta rezultātā tiks sagatavoti skolotāju atbalsta materiāli 10., 11., 12. klasei.…