Lai Latvijas ekonomika spētu iekļauties un noturēties vadošo valstu vidū, ir nepieciešams radīt produkciju ar augstu pievienoto vērtību. Vērtējot pašreizējo situāciju Latvijā, jāatzīst, ka mūsu ekonomika ir orientēta uz produkcijas ar augstu pievienoto vērtību patērēšanu. Zinot Latvijas vēsturi, jāatzīst, ka tas ir normāli, ka pagājušos 10 gadus esam bijuši augsto tehnoloģiju un citu zinātnes sasniegumu patērētāji. Mums bija nepieciešams laiks, lai integrētu valstī attīstītās pasaules sasniegumus un pieredzi, tomēr pasaule nemitīgi attīstās, un rodas situācija, ka nespējam integrēt zinātnes sasniegumus, tādējādi radot draudus, ka varam kļūt tikai par attīstīto valstu saražotās produkcijas patērētājiem.
Tāpēc ir nepieciešams stimulēt zinātnisko sasniegumu realizēšanu – veicināt inovācijas procesus valstī. Pašreizējās zinātnes problēma ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, ir nespēja zinātnes sasniegumus realizēt. Lai realizētu zinātnes sasniegumus ir nepieciešams investēt projektos ar augstu riska pakāpi, kuriem nav tūlītēja atdeve, tomēr ilgā laika periodā iespējams gūt lielāku peļņu nekā investējot tradicionālās komercdarbības nozarēs.
Bieži vien par iemeslu nespējai realizēt zinātniskos sasniegumus, tiek minēts ekspertu trūkums, kas spētu novērtēt zinātniskā sasnieguma pieprasījumu tirgū, noteikt, vai jaunradītais produkts ir rentabls, noskaidrot kur, ar kādām iekārtām un cik jaudīgu veidot ražotni, piesaistīt nepieciešamo kapitālu un veikt jaunradītā produkta virzīšanu starptautiskajā tirgū.
Periods no idejas rašanās līdz jauna produkta pārdošanai ir visai garš, laika un kapitāla ietilpīgs. Inovāciju radīšanas procesa dārgākais un riskantākais posms ir ceļš no idejas līdz patentam.
Latvijā ir grūti radīt inovatīva rakstura pasaules līmeņa uzņēmumu, taču situāciju varētu mainīt valdības un pašvaldību atbalsts, kā arī uzņēmēju vēlme investēt uzņēmuma brīvo kapitālu zinātniskā un pētniecības darba veikšanai
Inovācijas
Vārds “inovācija” radies no angļu valodas vārda innovation”, kas tulkojumā nozīmē jauninājums.
Inovācija ir process, kurā jaunas zinātniskās, tehniskās, sociālās, kultūras vai citas nozares izstrādnes un tehnoloģijas tiek īstenotas tirgū pieprasītā, konkurētspējīgā produktā vai pakalpojumā.[,1.lpp]…