Inovāciju skaidrojumā būtiska ir jēdzienu hierarhija: inovācijas inovāciju sistēma nacionālā inovāciju sistēma.
1.Dažas definīcijas
Vārds ”inovācijas” (innovation) ir cēlies no vārda “novācijas” (novation), kas nozīmē “jauninājumi, jaunievedumi”. Taču šā viena (angļu valodā divu) burtu “piekabināšana” būtiski paplašina un izmaina pirmatnējā vārda jēgu.
Jēdziena “inovācijas” skaidrojumi un definīciju mēģinājumi ir diezgan daudzveidīgi [piemēram, Partnership and Co-ordination East-West…, 1997; Schumann, 1994; Urban, Hauser, 1980; Main Definitions…, 1994; Guile, Quinn, 1988; Everett, 1983].
Dažā skaidrojumā ir vairāk daiļrunības nekā eksaktas ekonomiska rakstura informācijas. Lūk, piemēram:
inovācija ir jaunrades komercializācija,
inovācija ir jaunradīta vai jaunu pielietojuma veidu guvusi ideja, darbība vai priekšmets,
jebkura ideja vai produkts, ko potenciālais inovators uztver, ievieš kā jaunu (piem., inovācijas ir jauna kafijas šķirne, kas dotajā ģeogrāfiskajā vietā līdz šim nav bijusi pieejama),
inovācija ir jaunieviesta, izplatīta un adaptēta ideja, kuras ietekmē rodas sociālas pārmaiņas,
inovācijas ir jauna veida biznesa filozofija,
inovācijas ir progresa atslēga augstākā līmeņa ekonomikā,
inovācija ir saprāta stāvoklis tā ir jauna veida izpratne par biznesu; inovāciju galarezultāts ir komerciāli panākumi,
inovāciju pretnostādījums ir arhaisms un rutīna,
inovācijas ir ilgtermiņa ekonomiskās izaugsmes dzinējs [Hill, 2002]),
inovācijas ir tas, ko var pārdot (!).
Inovāciju jēdziens ietver trīs nozīmes: inovācijas kā instruments, inovācijas kā process jeb darbība, inovācijas kā galarezultāts (jauna prece, jauns pakalpojums, jauni tirgi, izmaiņas sabiedrības dzīvē u.c.).
Inovatīvā darbība ir zinātnes un tehnikas sasniegumu, zināšanu un informācijas komercializācija (2. att.) un izmantošana ražošanas un pakalpojumu sfērā, kā arī ekonomisko, sociālo, tiesisko, kultūras, izglītības un citu sabiedrībai nozīmīgu procesu uzlabošanai un pilnveidošanai. Saskaņā ar šo formulējumu, inovatīvai darbībai nepieciešams ietvert zinātniskās, tehnoloģiskās un vadības zināšanas, kā arī citas ar sociālajām un humanitārajām zinātnēm saistītas disciplīnas.…