Šodien Latvijas sabiedrībai nav sveši tādi jēdzieni kā ekonomikas globalizācija, augstās tehnoloģijas, inovācija, inovatīvā politika, inovatīvi uzņēmumi, inovācijām atvērtas ekonomikas veidošana un uz inovācijām balstīta uzņēmējdarbība, taču vai ikvienam ir skaidrs, ko šie termini nozīmē? Izrādās, ka ne visiem ir skaidrība par inovācijām. Jāsaka gan, ka pēdējos gados situācija šajā jomā ir krietni uzlabojusies. Aizvien lielāka uzmanība Latvijā tiek veltīt pētniecībai un attīstībai. Tas ir būtiski, jo tieši pētniecība un attīstība ļauj radīt un realizēt konkurētspējīgas preces un pakalpojumus pasaules tirgū, no kā ir atkarīgs Latvijas sociālās labklājības pieaugums un tautsaimniecības izaugsme. To var nodrošināt un stimulēt mērķtiecīga valsts inovatīvā politika. Īstenojot inovatīvo politiku, tiek palielināta valsts kopējā konkurētspēja, jo tiek veicināta uz zināšanām balstīto nozaru paātrināta attīstība un preču ar augstu pievienoto vērtību īpatsvara palielināšanu tradicionālajās nozarēs.
Ekonomiski spēcīgāko pasaules valstu attīstības pieredze uzskatāmi parāda, ka pēdējos gadu desmitus tās ir gājušas pa inovācijām atvērtas ekonomikas veidošanas ceļu. Ekonomikas globalizācija un straujā tehnoloģiju attīstība daudzām valstīm rada unikālas iespējas straujai attīstībai. Spēja radīt jaunas idejas un tās komerciāli izmantot ir ekonomiskās izaugsmes galvenais virzītājspēks. Šis process ir nozīmīgs visiem uzņēmējdarbības virzieniem un nozarēm (rūpniecībai, pakalpojumiem, tūrismam, lauksaimniecībai), visu veidu uzņēmumiem (maziem, vidējiem, lieliem un internacionāliem uzņēmumiem), kā arī visiem sociālajiem slāņiem un reģioniem.
Ekonomiskās attīstības dinamiku vairs nenosaka tikai tradicionālie resursi - dabas bagātības, darbaspēks, kapitāls un klasiskās rūpniecības un lauksaimniecības nozares, bet gan, arvien lielākā mērā, uz augstām tehnoloģijām balstītās nozares. Augstās tehnoloģijas ir kļuvušas par galveno konkurētspējas un pievienotās vērtības avotu visās tautsaimniecības nozarēs. Savukārt, uz augstām tehnoloģijām bāzētie uzņēmumi un augsto tehnoloģiju pielietošana tradicionālo nozaru uzņēmumos attīstās tikai tādā ekonomiskajā vidē, kas ir labvēlīga inovācijām un inovatīvai darbībai, proti, valstīs, kas konsekventi realizē nacionālo inovatīvās attīstības politiku un kur sekmīgi darbojas nacionālā inovāciju sistēma. Tādēļ ir būtiski aplūkot inovāciju attīstību Latvijā un konkrētos inovatīvos uzņēmumos.…