Ieskats lugā
Šajā kugā ‘’Tumšie brieži’’ varoņi ir neveiksminieki, kuri ir iegrimuši domās vien paši par savu eksistenci.
Varoņi lugā runā ļoti daudz – vai viņos kāds klausās, vai neklausās.
Lugas laikmets – mūsdienas, tāpēc, ka pazīmes saistītas ar varoņu likteņiem:
Zinātnieks Alfs laukos uzsācis biznesu. Audzē tumšos briežus. Taču biznesā cieš neveiksmi, Alfs nonāk parāda verdzībā un ir gatavs skaistos dzīvniekus atdot nokaušanai gaļā. Nemākulīgs bizness, bankrots.
I. Ābele cilvēkus tēlo ekstrēmās, sakāpinātās situācijās – bieži vien notikumi balansē uz dzīvības – nāves robežas, to diktē laikmeta būtība, kas padarījusi cilvēkus histēriskus un neapvaldīgus.
Lugā ‘’Tumšie brieži’’ Rasa Panemune, kas atrodas nomaļā vietā meža vidū. Rasā Panemunē kopš Otrā pasaules kara ir aizslēgtas dažas istabas, kurās sen neviens nav bijis.
Iemītnieku attieksme pret mājām nav viennozīmīga. Lai arī pirmajā brīdī šķiet tieši tāda, jo visi (vai – gandrīz visi) grib aizbēgt. Viņi alkst brīvības, māju uztver kā cietumu, kas ierobežo un nomāc.Ria – emocionāla, impulsīva, mīlestības alkoša, taču nākotnes nobijusies meitene.
„Tumšie brieži” sarakstīta 1999. gadā. Pēc diviem gadiem, sadarbībā ar režisoru V. Kairišu, Ābele rada vēl citu lugas variantu ar paplašinātu finālu. Luga ir vairākkārtēji iestudēta gan Latvijā, gan ārzemēs (Vācijā), turklāt pirms kada laika pabeigta lugas ekranizācija.
Lugas tēma- Lauku dzīve, cilvēku izdzīvošanas meiģinajumi. Taču, izvēlēdamās lauku tematiku, Ābele padziļināja problēmas, kas varētu būt aktuālas jebkurā vietā un jebkurā laikā. Situācija par dzīvi Latvijas laukos tikai nodrošina aktualitāti, jo tādējādi lugā risinātas pašreizējās problēmas cilvēku dzīvē. Kā par centrālo problēmu līdz ar to uzskatāma dramaturģes vēlme atrast iespēju, kā pastāvēt sabiedrībā, savā ģimenē, ja trūkst mīlestības, sapratnes un vēlmes uzklausīt citus.
Lugas ideja- Atspoguļot cilvēku dzīvi Latvijas laukos, un problemas ar kādam nākas saskarties dzīvojot laukos.
…