Narkotiku un psihotropo vienu lietošana, diemžēl, ir ļoti izplatīta parādība Latvijas un ne tikai, jauniešu vidū, kurai ir tendence palielināties. Vairākums jauniešu ir sākuši ar „zālīti”, ko uzskata par tradicionālu sākumu narkotisko vielu lietošanas procesā. Ir arī tādi jaunieši, kurus pie narkotikām ir pieradinājuši ārsti, tā piemēram, vienam jaunietim bērnībā bijusi smaga mugurkaula trauma, kā rezultātā ārsti esot „pieradinājuši” pie pretsāpju līdzekļiem.
Analizējot narkotiku lietošanas uzsākšanas pieredzi, var secināt, ka tradicionāli iemesli ir:
Vēlme pašapliecināties starp savējiem, tādējādi nostiprinot savu sociālo lomu grupā.
Vajadzība pēc jaunām izjūtām un iespaidiem. šis motīvs, iespējams, lielākā mērā ir saistīts ar personības individuālajām īpatnībām vai temperamentu, noslieci uz narkotiskajām vielām.
Bērna vai jaunieša emocionālais fons, kas radies svarīgu attiecību saspīlējuma rezultātā. Sliktas attiecības ar vecākiem vai ar tuvu draugu vai draudzeni rada izmisuma vai bezizejas izjūtu. Šajā situācijā gribas aizmirsties.
Brīvais laiks, ko jaunieši var izmantot savu interešu realizācijai. Brīvā laika neizmantošana ir nopietna problēma – ir pierādīts, ka pat mācību periodā 11% jauniešu katru dienu ir brīvs laiks, kuru viņi neprot lietderīgi izmantot.
Vajadzība - iekšēja nepieciešamība pēc tā, bez kā cilvēks nevar iztikt.
Piemēram, cilvēks nevar iztikt bez miega, uztura, dzīves vietas u.c. Vajadzības ir arī psiholoģiska rakstura - cilvēkam ir nepieciešamība veidot savstarpējās attiecības ar citiem. Cilvēku visvairāk raksturo tas, kādas vajadzības viņš cenšas apmierināt, pēc kā dzīvē tiecas. Cilvēka vajadzības iedala sešos līmeņos:
1.Fizioloģiskās vajadzības – vajadzība pēc ēdiena, miega, mājvietas, pie šīm vajadzībām pieskaita arī dzimumtieksmes apmierināšanu (seksuālā ziņā).
2. Vajadzība pēc drošības – fiziskā ziņā tā ir instinktīva izvairīšanās no fiziskām ciešanām, draudiem un briesmām, kas saistītas ar nāves bailēm, psiholoģiskā ziņā - vajadzība izvairīties no nepatīkamiem pārdzīvojumiem, aizrādījumiem, pārmetumiem. Drošību nodrošina stabilitāte un informētība.
3.Vajadzība pēc piederības un mīlestības – cilvēkam ir nepieciešami citi cilvēki (tā var būt ģimene, draugi, darba-skolas biedri), kas cilvēku pieņem tādu, kāds viņš ir, saprot un atbalsta, lai cik liels individuālists viņš arī būtu. Tāpat cilvēks tiecas tikt mīlēts un mīlēt citu cilvēku.…