Informātika – zinātnes nozare, kuras galvenais pētījumu objekts ir informātiskie procesi dabā un sabiedrībā un datoru izmantošana šajos procesos.
Informācija ir ziņas par pasauli. Šīs ziņas cilvēks var uztvert, uzkrāt, apstrādāt un izplatīt. Apkārtējās pasaules tēls cilvēka apziņā veidojas pēc informācijas uztveršanas ar maņu orgāniem.
Informācijas apstrāde notiek katrā cilvēka darbības jomā. Informācija vienmēr ir saistīta ar informācijas nesēju – materiālu objektu vai vidi. Ļoti tālā senatnē informācijas nesējs cilvēkam bija atmiņa un skaņa. Vēlāk pēc grāmatu iespiešanas izgudrošanas informāciju sāka tiražēt uz papīra grāmatu, laikrakstu formā. Skaņu viļņu izmantošana informācijas pārraidei ar tehniskām ierīcēm deva iespēju izmantot radio, telefonu. Svarīgākie informātiskie procesi, kas raksturo iespējamās darbības ar informāciju, ir šādi:
Informācijas iegūšana
Informācijas uzglabāšana
Informācijas apstrāde
Informācijas meklēšana
Informācijas izplatīšana
Informācijas izsniegšana cilvēkam pieņemamā un ērtā formā
Mūsdienās informācija tiek apstrādāta ar tehnisku sistēmu – datoru. Informācijas sistēmās tiek realizētas konkrētos lietojumos piemērotākās informācijas tehnoloģijas, proti, efektīvākie informācijas iegūšanas, uzglabāšanas, apstrādes un izplatīšanas veidi.
…