Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:803756
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 23.02.2011.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Saīsinājumu skaidrojums    3
  Ievads    4
1.  Informācijas sistēmu aizsardzības nozīme    5
2.  Informācijas aizsardzība fiziskajā līmenī    6
2.1.  Rezerves kopiju veidošana jeb datu dublēšana (backup)    7
2.2.  Aizsardzība pret sprieguma izmaiņām    8
2.3.  Ekranēšana    8
2.4.  Tehnikas apkope un uzturēšana    8
2.5.  Vides nosacījumi    9
3.  Informācijas aizsardzība programmu vidē    10
3.1.  Paroļu sistēma    10
3.2.  Ugunsmūris    11
3.3.  Šifrēšana    12
3.4.  Darbību auditēšana    13
3.5.  Datora drošība un aizsardzības līdzekļi    14
3.6.  Datoru vīrusi    15
3.6.1.  Datoru vīrusu tipi    16
3.6.2.  Datoru vīrusu meklēšanas un likvidēšanas programmas    17
3.6.3.  Kā izsargāties no vīrusiem    17
3.7.  Likumi un standarti    18
3.7.1.  Fizisko personu datu aizsardzība    18
3.7.2.  Latvijas informācijas drošības standarti    19
4.  Informāciju sistēmu drošība lietotāju vidē    20
4.1.  Informācijas sistēmas drošības politika    21
4.2.  Darbinieku izglītošana    21
4.3.  Informācijas kvalitāte    21
4.4.  Noteikumu sistēmas    22
  Secinājumi un priekšlikumi    23
  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    24
Darba fragmentsAizvērt

Secinājumi
1. Informācijas aizsardzībai mūsdienās ir jāpievērš liela uzmanība, nevar aprobežoties ar vienkāršu antivīrusu programmu uzstādīšanu. Ir arī jāizglīto darbinieki, kas bieži tiek atstāts otrā plānā. Latvijā pat valsts pārvaldē ir problēmas ar informācijas drošību, kā piemērs tam visam ir VID datu noplūde, kuru neviens nepamanīja, kamēr masu mēdijos nenonāca noplūdusi informācija. Un tas nav tikai valsts pārvaldē, bieži interneta ziņu portālos ir lasāms par kādas organizācijas datu bāzes uzlaušanu, un klientu datu nonākšanas kādas personas rokās.
2. Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā ļoti lielu izvēli tieši fiziskās aizsardzības ziņā, un nav iemesla teikt, ka nav iespējams aizsargāties no visa. Protams nevar izsargāties no visa, jo tehnoloģijas attīstās, un ja neseko līdzi jaunākajām tehnoloģijām, un neatjauno savas, tad protams zagļiem ir vieglāk piekļūt informācijai. Bet pašas aizsardzības nozīme ir aizkavēt zagli, nevis apturēt, jo sarežģītāka ir aizsardzība, jo vieglāk un ātrāk zagli atrast. Zaglim būs vajadzīgs ilgāks laiks, lai piekļūtu kaut kam noderīgam, bet kamēr viņš to dara, ir iespēja viņu atklāt un notvert.
3. Arī programmatūras attīstās nevis mēnešiem, bet dienām, vai pat stundām. Visu laiku tiek tirgū laisti jauni produkti, kas ir uzlaboti, un kuriem ir novērstas kaut kādas kļūmes. Tādēļ uzņēmums nevar nopirkt antivīrusa programmatūru un uzskatīt, ka visi tēriņi tagad viņam ir beigušies. Ir jāatceras, ka ir cilvēki, kas meklē programmatūru kļūdas un nepilnības, lai caur tām piekļūtu informācijai.
Mūsu valstī pat ar likumu ir noteikts fizisko personu datu drošība. Tādēļ uzņēmumam var nākties stāties tiesas priekšā pazaudējot personas datus. Uzņēmums būs vainīgs, ja kāds nozags šo informāciju. Ir arī standarti, kurus ir jāievēro uzņēmumam.
Ir ļoti daudz veidu, kā aizsargāt informāciju šifrējot to, aizsargājot ar paroli utt. Kā piemēru ļoti labai informācijas aizsardzībai varam ņemt bankas. Piemērs AS ’’Latvijas Krājbanka’’ viņiem ir sava iekšējā sistēma, kas ir paredzēta tieši darbiniekiem, nav nekādas piekļuves internetam, kas varētu radīt draudus drošībai. Darba datori ir paredzēti darbam, nevis ziņu lasīšanai vai sēdēšanai draugos.lv. Katram darbiniekam ir sava piekļuves parole, un attiecīgi šai parolei ir arī informācija, kurai darbinieks var tikt klāt un kurai nē. Tas ir ļoti pareizi, jo paroles nozaudēšanas gadījumā nepiederīga persona nevar tikt klāt, visam viņa pieeja būs ierobežota.
4. Darbinieks ir cilvēks, un ir jāatceras cilvēciskais faktors, ka cilvēki mēdz kļūdīties. Tādēļ ir jāmotivē darbinieki, lai darbinieki ar interesi strādātu nevis tikai izdarītu savus uzdevumus un viss. Nemotivēts darbinieks pielaidīs daudz vairāk kļūdas, un tas uzņēmumam var nest lielākus zaudējumus nekā motivēšana. Bet var arī vairāk pielietot tehnoloģijas, ko arī mūsdienās pielieto. Jo vairāk tehnoloģijas tiek izmantotas, un mazāk tur ir cilvēka darbs, jo mazāka ir kļūdas iespējamība. Informācijas kvalitāte ir augstāka un kļūdainas informācijas iespējamība ir samazināta līdz minimumam.
Tādēļ uzņēmumam ir vai nu jāmodernizē viss un jāievieš vairāk tehnoloģijas, kas aizstāj cilvēkus, vai arī jāmotivē cilvēkus, kuriem ir atbildīgs darbs. Motivācija var izpausties kā algas pielikums, priekšrocības, atlaides, karjeras iespējas, novērtējums, kaut vai ar uzslavu, ievēršanu, balvas piešķiršanu u.c.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties