Informācijas ētika Latvijā.
Informācijas apkaimei un tās kvalitātei pieder ievērojama loma ne tikai viedokļu, bet arī jaunu vēlmju un tieksmju radīšanā, kā arī sabiedrības un organizācijas drošības un citu vajadzību nodrošināšanā. Informācijas ētika ir viens no veidiem, kā regulēt informācijas apkaimi tā, lai tās ietekme uz privāto dzīvi un publisko sfēru būtu pēc iespējas pilnvērtīgāka. 1
2 Informātikas ētikas jēdziens un saikne ar tiesisko regulāciju.
Informācijas ētikas pieprasījumu nosaka mūsdienu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespējas apzināti un neapzināti ietekmēt indivīdus un kopienas ar informācijas daudzumu , ātruma un satura starpniecību.
Informācijas ētika ir viens no veidiem, kā vadīt informācijas apkaimi tā, lai tās ietekme uz privāto dzīvi un publisko sfēru būtu iespējami produktīvāka, bagātinātu cilvēku un sabiedrību kopumā intelektuāli un emocionāli vai vismaz nodarītu iespējami mazāku kaitējumu.
Informācijas ētikas darba lauks mūsdienās ir plašs. Blakus tiesiskajai regulācijai tiek izstrādāti principi un normas, kuru mērķis ir veidot atbildīgas dispozīcijas, lai atbilstoši tām izvēlētos , veiktu un vērtētu informācijas darbību un komunikāciju publiskajā sfērā. Mūsdienu informācijas ētikā ietvertās normas un principi ievirza atbildīgā, godprātīgā un saprātīgā rīcības izvēlē. Tie norāda uz:
• Atbildību par publiskojamās informācijas saturu;
• Cieņu pret virtuālo, netaustāmo, komunikācijā iesaistīto intelektuālo īpašumu;
• Uzsver cieņu pret privātumu un tā aizsardzības nepieciešamību;
• Pieprasa godprātību un precizitāti informācijas atveidojumā un lietojumā.
Kvalitāte norāda uz satura vērtējumu, un ar to galvenokārt nodarbojas aksioloģiskās nozares, pie kurām pieder arī informācijas ētika. …