Iestājoties Eiropas Savienībā, Latvija ir piekritusi arī vienlaicīgi kļūt par Ekonomiskās un monetārās savienības (EMS) dalībvalsti. Dalība EMS nozīmē to, ka Latvijā tiks ieviests eiro, kad valsts būs izpildījusi Māstrihtas konverģences kritērijus.
Tomēr, ja vairākas valstis apvienojas un ievieš vienotu valūtu, tad tiek izslēgta iespēja dažādus šokus ekonomikā koriģēt, izmantojot monetāro politiku, jo tā tagad visām šīm valstīm ir vienota. Viens no veidiem, lai izvērtētu to, vai valstij ir izdevīgi pievienoties monetārajai savienībai ir balstoties uz optimālās valūtas zonas kritērijiem. Viens no šiem kritērijiem ir līdzība inflācijas līmenī. Ja valstīs ir līdzīgs inflācijas līmenis, nemainās to relatīvā konkurētspēja. Līdz ar to, domājot par Latvijas iespējamo pievienošanos EMS, šajā darbā aplūkošu kādas ir inflācijas tendences Latvijā, salīdzinot ar citām ES valstīm.
Darba mērķis ir novērtēt, vai inflācija laika gaitā Latvijā konverģē ar inflāciju citās ES un eiro zonas valstīs vai arī šiem rādītājiem ir tendence attālināties.
Lai sasniegtu šo mērķi, tiks pētīti mēnešu dati par inflācijas līmeni ES valstīs no 1996.gada. Lai gan eiro šajā laikā vēl nebija kā vienota valūta, tomēr mūs galvenokārt interesē inflācijas tendences dažādās ES valstīs, tāpēc varam izmantot šos datus, lai analizētu situāciju. Eiro ir ieviests 13 no 27 ES valstīm, tiks aplūkotas gan inflācijas atšķirības starp Latvijas un jau esošo eiro zonas valstu datiem, gan pārējām ES dalībvalstīm, jo, izņemot 3 valstis, kam ir tiesības izvēlēties, jaunajām ES dalībvalstīm eiro ieviešana ir obligāts nosacījums tad, kad tās būs izpildījušas konverģences kritērijus.…