Referāts
Uzņēmējdarbība un tiesības
Ekonomika
Inflācijas dinamika Latvijā no 2000.-2009.gadam2000. GADS
Latvijā zema inflācija, kas veicina ekonomikas attīstību.
Iekšzemes kopprodukts 2000.gadā pieauga par 6.6%. Tas ir viens no lielākajiem IKP pieaugumiem Centrālās Eiropas un Austrumeiropas valstīs. Iedzīvotāju privātais patēriņš palielinājās. Par to liecina iedzīvotāju reālās pirktspējas pieaugums 2000.gadā par 4.2% attiecībā pret iepriekšējo gadu, mazumtirdzniecības pieaugums salīdzināmajās cenās par 9.6%, kā arī privātpersonām izsniegto kredītu pieaugums par 68.3%.
Ekonomiskās situācijas uzlabošanās operatīvi atspoguļojas būvniecības izaugsmē 2000.gadā par 8.4% salīdzināmajās cenās un ne-finanšu investīciju pieaugumā par 23.0%.
Par tautsaimniecības potenciālu liecina privātuzņēmumu kreditēšana - 2000.gadā izsniegto kredītu kāpums bija 30.4%.
Tautsaimniecības dinamiskā attīstība 2000.gadā liecināja par ekonomisko aktivitāti, zemo inflācijas līmeni noteica īstermiņa faktori. Tomēr jāņem vērā gan patēriņa struktūras, gan ievērojamās ienākumu līmeņu atšķirības un joprojām zemais cenu līmenis Latvijā salīdzinājumā ar attīstītajām valstīm, kas turpmākajos gados noteica cenu pieauguma tendenci.
2001. GADS
Galvenie secinājumi:
Gada inflācija Latvijā 2001.gadā bija 2,5%. Makroekonomiskie rādītāji, kas liecina par ekonomisko aktivitāti valstī, ir pozitīvi un dinamiski. Tāpēc zemā inflācija nav saistāma ar zemu ekonomisko aktivitāti.
Cenu samazināšanās bija vērojama, pateicoties gan iekšējās, gan ārvalstu konkurences pieaugumam. Iekšējā konkurence veidojas, uzņēmumiem tiecoties iekarot tirgus segmentus. Par to liecināja, piemēram, lielo pārtikas tirdzniecības uzņēmumu darbība un attīstība sakaru nodrošināšanas un datu apstrādes iekārtu jomās.
Ārvalstu konkurenci pastiprināja pasaules valūtas kursu pārmaiņas. Kopš eiro ieviešanas 1999.gada janvārī līdz 2001.gada martam lata vērtība pret eiro bija pieaugusi par 14.1%. …
Inflācijas dinamiku valstī veicina dažādi apstākļi. Nekādā gadījumā nevar uzskatīt, ka inflācija ir atkarīga no kāda viena noteikta faktora. Lai izprastu, kas tad veicināja inflācijas dinamiku Latvijā tieši šādā veidā, vajadzētu sīkāk apskatīt un izpētīt situāciju attiecīgajos gados. Inflācijas kāpumu būtiski Latvijā veicinājis militārais konflikts Irākā, kad kāpj naftas cenas, valdības nodokļu palielinājumi, inflācijas gaidas un arī iedzīvotāju pirktspēja. Cenas pieaugumu galvenokārt izraisa energoresursu sadārdzinājums un netiešie nodokļi pārtikas ražotājiem, tas ir, dažādu izziņu, atļauju nepieciešamība, par ko ir jāmaksā. Inflācija tradicionāli tiek uztverta kā negatīva ekonomiskā parādība, kas samazina iedzīvotāju pirktspēju. Kur cilvēki ņem naudu dāvanu kalniem apstākļos, kad valstī strauji kāpj cenas? Šķietami paradoksāli, bet tieši ar inflāciju saistīti ekonomiskie procesi nodrošina, ka iedzīvotājiem ir vairāk naudas preču iepirkumam. Inflāciju vienmēr rada naudas daudzuma pieaugums. Strauji pieaugot iedzīvotāju un uzņēmēju rīcībā esošajam naudas daudzumam, pieaug cenas. Mūsdienu pasaule, arī Latvija, piedzīvo globalizāciju. Uzņēmuma līmenī tas nozīmē, ka konkurenti ir atrodami ne tikai pašu valstī, tie var piegādāt savus ražojumus no jebkuras pasaules malas un cenas vietējā tirgū nosaka preču cenas ārvalstīs. Latvija nenosaka preču cenas, Latvija ir preču “cenu ņēmējs”. Inflācijas pieaugums Latvijā vērojams kopš 2003. gada vidus, sasniedzot salīdzinoši augstu līmeni un gada pieauguma tempam saglabājoties augstākam nekā Igaunijā un Lietuvā. Veicot analīzi pa atsevišķām patēriņa preču un pakalpojumu grupām, jāsecina, ka augstāku inflāciju Latvijā galvenokārt ir noteicis straujāks cenu pieaugums pārtikas produktiem, mājokļa iekārtai, medicīniskiem produktiem, kafejnīcas un restorānu pakalpojumiem, kā arī personīgās aprūpes pakalpojumiem. Augstāku inflāciju Latvijā ir izraisījis daudzu faktoru kopums, nevis viens atsevišķs faktors. Iekšējais pieprasījums, kuru ietekmē gan reālā alga, gan kreditēšanas attīstība, visnozīmīgāk ir pieaudzis Latvijā, radot papildus spiedienu uz inflāciju. Arī no piedāvājuma puses - gan darba algas, gan vienības darbaspēka izmaksas visstraujāk augušas tieši Latvijā. Lai gan Latvijā patreiz vērojama inflācijas pazemināšanās, jāsecina, ka to ir grūti izjust. Speciālisti prognozē, ka inflācija gada laikā kritīsies un tā saglabās viencipara skaitli. Tas galvenokārt būs saistīts ar pašreizējo ekonomisko stāvokli valstī, jo cilvēku labklājības līmenis ir būtiski pazeminājies, tāpēc gan ražotājiem, gan izplatītājiem, gan pārdevējiem cenas būs atsevišķās jomās jāsamazina, jo arī iedzīvotāju pirktspēja ir samazinājusies.
- A/S "Liepājas Metalurgs" konkurētspēja Latvijas un pasaules tirgos
- Inflācijas dinamika Latvijā no 2000.-2009.gadam
- Latvija un darbaspēka aizplūšanas problēmas
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Latvija un darbaspēka aizplūšanas problēmas
Referāts augstskolai9
-
A/S "Liepājas Metalurgs" konkurētspēja Latvijas un pasaules tirgos
Referāts augstskolai17
-
Latvijas ekonomikas attīstība
Referāts augstskolai28
-
Inflācijas un bezdarba analīze laika posmā no 2002. - 2007.gadam
Referāts augstskolai11
-
Inflācija Latvijā
Referāts augstskolai13