Inflācija ir naudas vērtības pazemināšanās, jeb vispārējs cenu kāpums mājsaimniecības precēm un pakalpojumiem. Latvijā, kopš 2004.gada ir vērojams augsts inflācijas līmenis. Šo augsto līmeni nosaka daudzi, savstarpēji nesaistīti faktori, piem. strukturālās izmaiņas saistībā ar dalību ES (Eiropas Savienība), pasaules cenu kāpums energoresursiem, kā arī administratīvi regulējamo cenu izmaiņas u.c. Būtiskākais faktors bija strauji augošais iekšējais pieprasījums, ko stimulēja strādājošo algu pieaugums un pieaugošais kreditēšanas apjoms.
Valsts Centrālās bankas monetārās politikas1 galvenais uzdevums ir veicināt labvēlīgus makroekonomiskos apstākļus tautsaimniecības ilgtermiņa attīstībai. Pasaules ekonomiskās attīstības pieredze rāda, ka labākais ieguldījums, kādu monetārā politika var dot ekonomiskās attīstības, nodarbinātības un finanšu stabilitātes veicināšanā, ir zemas inflācijas nodrošināšana. Uzturot cenu stabilitāti, centrālā banka rada stabilu un plānojamu uzņēmējdarbības vidi. Tādēļ, Latvijas Bankas monetārās politikas galvenais mērķis saskaņā ar likumu „Par Latvijas Banku”, tāpat kā vairākums pasaules valstu centrālo banku, par savu galveno mērķi ir izvēlējušies zemas un stabilas inflācijas nodrošināšanu ilgtermiņā2 .
Darba mērķis ir pētīt inflāciju ietekmējošus faktorus, analizēt inflācijas dinamiku Latvijā, noteikt inflācijas radītās sociālās un ekonomiskās sekas.…