Ar inflāciju mēs saprotam cenu līmeņa celšanos vai arī naudas vērtības krišanos ilgākā laika posmā. Pieaugot naudas masai, līdzsvars tās apgrozībā tiek izjaukts, naudas pieprasījums pārsniedz tās piedāvājumu. Jauns līdzsvars naudas apgrozībā tiek panākts pieaugot preču cenām sabiedrības mērogā.
Inflācija tradicionāli tiek uztverta kā negatīva ekonomiska parādība, kas samazina iedzīvotāju pirktspēju. Inflāciju vienmēr rada naudas daudzuma pieaugums. Strauji pieaugot iedzīvotāju un uzņēmēju rīcībā esošajam naudas daudzumam, pieaug cenas. Referāta mērķis ir parādīt kādās preču un pakalpojumu grupās tā vērojama un kāpēc, kā naudas masas pieauguma radītie ekonomiskie procesi Latvijas īpašajā situācijā padara mūs visus bagātākus, un – ka inflācija Latvijā ir tikpat neizbēgama kā pavasara salnas.
2005.gada sākumā inflācija saglabājas augstāka par iepriekš prognozēto, pat neskatoties uz ES iestāšanās izraisītās ietekmes uz inflāciju pakāpenisku mazināšanos un iepriekšējā gada augošās bāzes efektu. Šī brīža inflāciju, ko sākotnēji izsauca vairāki piedāvājuma puses faktori, nemazinās, jo straujāk nekā iepriekš prognozēts pieaug pārtikas un degvielas cenas, pie tam iekšzemes pieprasījums saglabājas augstā līmenī. Tam ir dažādi iemesli, kur kā galvenie jāmin kreditēšanas pieaugums un algu kāpums. …