Būtiski samazināt ūdeņu piesārņošanu – tas ir mērķis, uz kuru orientēts jebkura moderna atkritumu poligona projekts. Piesārņojuma cēlonis ir nokrišņu ūdens, kas lēnām uzkrājas un sūcas caur atkritumiem, izskalo to noārdīšanās produktus un beigās netīra ūdens vai tā saucamā „infiltrāta” veidā nonāk virszemes un pazemes ūdeņos.
Lielākajā daļā Eiropas valstu jau šobrīd ir noteikti normatīvi, pie kādiem pilsētu notekūdeņu attīrīšanas ietaises drīkst pieņemt attīrīšanai notekūdeņus no citiem notekūdeņu radītājiem ( tai skaitā atkritumu poligoni) vai arī nedrīkst vispār pieņemt, tādā gadījumā notekūdeņu attīrīšana jāveic uz vietas notekūdeņu rašanās vietā.
Lai nodrošinātu infiltrāta ķīmiskos parametrus atbilstoši šiem normatīviem, ir jāveic pilna infiltrāta priekšattīrīšana, lai to varētu transportēt uz pilsētu notekūdeņu attīrīšanas ietaisēm. Tā kā infiltrāta ķīmiskais sastāvs stipri mainās tikko pēc darbības uzsākšanas poligonā un pie noglabāto atkritumu apjoma palielinājuma, tad sākotnēji radušos infiltrātu ir iespējams attīrīt bioloģiskajās attīrīšanas ietaisēs pie pilsētām, bet vēlākā laikā ir nepieciešama pilna tā priekšattīrīšana, kas, savukārt, nozīmē infiltrāta attīrīšanas ietaišu nepieciešamību uz vietas poligonā.
Infiltrāts - jebkurš šķidrums, kurš ir izsūcies cauri apglabātajiem atkritumiem un kurš tiek uzkrāts atkritumu apglabāšanas poligonā vai izvadīts no tā;
Iespējamās alternatīvas infiltrāta attīrīšanai
Visas metodes iedalās:
Bioloģiskā attīrīšana;
MBR + Nanofiltrācijas process;
Ķīmiskās attīrīšanas metodes;
Fizikālās metodes (Reversās osmozes metode);
Notekūdeņu transportēšana uz NAI.
Bioloģiskās attīrīšanas :
Notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas mērķis ir mineralizēt vai citādi noārdīt notekūdeņi esošos suspendētos izšķīdušos organiskos piemaisījumus. …