Kad spole ir pieslēgta līdzstrāvas avotam, šai spolei apkārt rodas patstāvīgs magnētiskais lauks. Savukārt mainīgs magnētiskais lauks ap spoli radīsies situācijā, ja spolē plūdīs maiņstrava. Maiņstrāva savukārt plūdīs, ja spole būs pieslēgta maiņstrāvas avotam. Saskaņā ar elektromagnētiskās indukcijas likumu šis magnētiskais lauks spolē inducēs EDS. Varu secināt, ka spole sevī inducē EDS. Šādu novērotu parādību sauc par pašindukciju, un EDS tiek inducēts ar pašindukcijas EDS.
Kad ap spoli mainās magnētiskais lauks un strāvas stiprums spolē, arī līdzstrāvas ķēdē iespējams novērot pašindukcijas paradību spoles ieslēgšanas un izslēgšanas momentā. Tikai gadījumā, kad strāva spolē nemainās, tajā pašindukcijas EDS neinducējas un arī magnētiskais lauks ap to nemainās. Pašindukcijas EDS lielums ir proporcionāls magnētiskās plūsmas izmaiņas ātrumam un spoles vijumu skaitam.. Jo vijumu skaits spolē ir lielāks, un strāva tajā mainās ātrāk, jo pašindukcijas EDS grafiski apskatāms pielikuma 1. zīmējumā.
Spoles īpašību sevī inducē pašindukcijas EDS, kas atkarīga no spoles izmēriem un vijumu skaita tajā, raksturo lielums, ko sauc par spoles induktivitāti. Spolē inducētais pašindukcijas EDS ir atkarīgs tikai no spoles induktivitātes un strāvas izmaiņas ātruma.
Spoles induktivitātes pamatmērvienība ir henrijs (H), un to apzīme ar burtu L.
Henrijs ir tāda spoles induktivitāte, kad viena volta liels pašindukcijas EDS inducējas, mainoties strāvai ar ātrumu viens ampērs sekundē.
No strāvas izmaiņas un magnētiskās plūsmas virziena ir atkarīgs arī pašindukcijas EDS virziens. Strāvai pieaugot spolē pieaug spoles magnētiskā plūsma un tajā inducējas pašindukcijas EDS, kas pretojas strāvas pieaugumam, t.i., pašindukcijas EDS ir pretēji vērsts strāvas avota EDS. Pašindukcijas EDS, kurš uztur strāvu, t.i., tā virziens sakrīt ar strāvas avota EDS virzienu, spolē inducējas situācijā, kad samazinās spoles magnētiskā plūsma, kas savukārt notiek, ja spolē samazinās strāva. Ieslēdzot spoli maiņstrāvas ķēdē pašindukcijas EDS nobīda strāvu fāzē pret spriegumu un strāva atpaliek par 90° (skatīt pielikuma 2.zīm.). Šo strāvu, kas atpaliek fāzē par 90° no sprieguma, sauc par reaktīvo induktīvo strāvu. Spolei pieliekot spriegumu spoles strāvu raksturo vienādojums .…