Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:633039
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 14.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Indoeiropiešu valodu saime    4
2.  Baltu valodu grupa    9
3.  Baltu valodu izcelsme    9
4.  Baltu ciltis un valodas    9
4.1.  Mirušās valodas    10
4.2.  Dzīvās valodas    11
Darba fragmentsAizvērt

Pasaulē lielākā ir indoeiropiešu valodu saime. Indoeiropiešu saimes valodās runā ap pusotra miljarda cilvēku. Sākotnēji tā bija izplatīta tikai Eiropā un vienā Āzijas daļā - Indijā un Irānā.
Valodniecisko terminu indoeiropiešu valodu saime ieviesis zinātnieks T. Jangs 1813. gadā, bet indoeiropiešu valodu ciltskoka teoriju izstrādājis A. Šleihers.
Par indoeiropiešu pirmvalodas sākumu uzskata apmērām piecu gadu tūkstoti p.m.ē. Zinātnieku secinājumi par pirmvalodas sākotnējo dzimteni atšķiras. Viens no plašāk pazīstamākajiem uzskatiem, ka tā ir bijusi Indija, nav īsti apstiprinājusies.
Ticamāka šķiet hipotēze par pirmdzimtenes iespējamo atrašanās vieta bijusi Austrumeiropā kaut kur starp Baltijas un Kaspijas jūrām. Indoeiropiešu pamatvaloda pastāvējusi apmēram pirms 7- 8 gadu tūkstošiem. Tagad pie šās valodu saimes piederīgās valodas ir izplatījušās arī Amerikā un citās pasaules daļās.
Indoeiropiešu pirmvalodai ir bijuši atšķirīgi dialekti, kas ar laiku kļuvuši par pamatu atšķirīgām valodām.” Pēc B.Hornunga domām indoeiropiešu pamatvaloda sākusi sadalīties atsevišķās valodās ne vēlāk kā pirms 5000 gadu.
Zinātnē ir norādīts uz aizvēsturiskiem sakariem starp indoeiropiešu un semītu, kā arī indoeiropiešu un somugru valodām. Ir konstatēts zināms daudzums kopēju vārdu, līdzīgu sintaktisku konstrukciju (nominatīvā konstrukcija) un dažas citas kopējas gramatiskas parādības.
Zinātnieki pētot indoeiropiešu valodas, ir pat mēģinājuši restaurēt pirmformas, kas varētu būt bijušas senajā pirmvalodā. Ir noskaidrots, ka indoeiropiešu valodām sākotnēji bijis brīvs vārda akcents, zilbes intonācija, īsi ir gari patskaņi, deklinējamo vārdu formas mainījušās 8 locījumos, darbības vārdiem bijušas kārtas, izteiksmes, laikam un personas gramatiskās kategorijas
Indoeiropiešu valodu saimē ir iekļautas sekojošas valodu grupas:
1) Slāvu valodas, kas ir izplatītas Krievijā, Ukrainā, Polijā, Čehijā, Slovākijā un Bulgārijā, Horvātijā, Slovēnijā, Bosnijā un Hercegovinā, Dienvidslāvijā un Maķedonijā, tās runā kopskaitā ap 300 miljonu cilvēku. Slāvu valodas (pēc V. Georgijeva un B. Hornunga aprēķiniem) apmēram pirms 3000 gadu izveidojušās rajonā ap Dņepras vidusteci. Pazīstams ir ģeogrāfiskais slāvu valodu iedalījums: austrumslāvu, dienvidslāvu un rietumslāvu valodas.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties