Par sava referāta darba tematu esmu izvēlējies “Imperatora Justiniāna I politiskās darbības atspoguļojums vēlā antīkā laikmeta autoru darbos,” tādejādi, par sava darba mērķi izvirzot uz vēlā antīkā laikmeta autoru darbu salīdzināšanu balstītu avotu analīzi, kas atspoguļo Justiniāna I politisko darbību un šīs politiskās darbības nozīmi Bizantijas attīstībā.
Lai pēc iespējas objektīvāk varētu apskatīt vēlā antīkā laikmeta autoru darbos sniegtās ziņas par Justiniāna I politisko darbību, mēs nevaram apskatīt, tikai viena autora darbus, ir vajadzīgi vairāki, kā arī zināt autora ieinteresētību darba tapšanas procesā un laiku, kad tas tapis, jo objektīvi un ticami informāciju var atspoguļot tas, kas ir bijis šo notikumu aculiecinieks, ar notikumiem nesaistīts cilvēks, kas atspoguļo šos notikums no malas, pats tajos neiesaitoties.
Dzimis 483.g. 11. Maijā mazā ciematiņā, sauktā par Tauresiju Illirijā1. Ticis nodots adoptācijā pie onkuļa Justina, kas rūpējās netikai par viņa uzturēšanu, bet arī par izglītību, tā Justiniāns I ieguva labas zināšanas gan jurisprudencē, gan vēsturē, gan teoloģijā. Bija pazīstams ar daudzu tā laika autoru darbiem un uzskatiem. Kad 518.g. viņa mātes brālis Justins kļūst par imperatoru, Justiniāna I karjeras ceļš ir nodibināts. 521.g. Justiniāns kļūst par konsulu, un vēlāk par armijas virspavēlnieku, līdz 527.g. kļūst par Bizantijas imperatoru. Ieņem imperatora amatu līdz savai nāvei – 565.g.
Viens no vispretrunīgāk vērtētajiem Romas imperatoriem. Savā politiskajā darbībā noteikts un mērķtiecīgs. Ļoti godkārīgs un viltīgs valdnieks, tai pat laikā nežēligs un taisnīgs imperators, kuram daļēji izdodas atjaunot Romas impēriju, tās sākotnējā varenībā. Atļaušos teikt, ka Justiniāns I bija daļējs nihilists, sabiedrības normu neievērotājs, pateicoties savam onkulim Justinam, kas izdod likumu par to, ka precības starp dažādiem sabiedrības slāņiem ir atļautas, lauž pastāvošos stereotipus, kas nosaka, ka dažādu sabiedrības slāņu pārstāvji nedrīkst precēties. …