Iekšzemes kopprodukts ir nozīmīgs valsts ekonomiskās attīstības pamatrādītājs, kurš tiek iegūts kā valsts teritorijā saražoto gala produktu un pakalpojumu vērtības summārā vērtība gada laikā. Tas dod iespēju noskaidrot, kā attīstījusies Latvijas tautsaimniecība, un iekšzemes kopprodukta statistiskie dati un to salīdzinājumi dod konkrētu kvantitatīvu un kvalitatīvu raksturojumu.
Iekšzemes kopprodukta būtība
Jebkura sabiedrība vēlas zināt par saimnieciskās darbības sasniegumiem ne tikai atsevišķa uzņēmuma ietvaros, bet arī visas tautsaimniecības līmenī. Lai to nodrošinātu, tiek aprēķināts iekšzemes kopprodukts (IKP).
Latvijas Republikas Valsts statistikas komiteja, vadoties no Apveinoto Nāciju un citu starptautisko organizāciju izstrādātās un 1993. gadā izdotās “Nacionālo kontu sistēmas” aprēķina iekšzemes kopprodukta rādītāju.
Iekšzemes kopprodukts (Gross Domestic Product – GDP) ir noteiktas valsts tautsaimniecībā gada laikā saražotais galaprodukts naudas izteiksmē.
Iekšzemes kopproduktā tiek ietvertas valsts teritorijā saražoto un pārdoto galapreču un pakalpojumu vērība neatkarīgi no tā, vai to ražošanā ir izmantoti savas valsts pastāvīgiem iedzīvotājiem , vai arī ārzemniekiem piederošie ražošanas resursi. Kāpēc cilvēkiem ir svarīgi, lai nemitīgi pieaugtu iekšzemes kopprodukts? No tā, kā izmainās iekšzemes kopprodukts, ir atkarīga iedzīvotāju labklājība tagadnē un nākotnē. Ja iekšzemes kopprodukts pastāvīgi pieaug , tad rodas lielākas iespējas naudas līdzekļu novirzīt izglītības attīstībai, jaunu skolu celtniecībai, iedzīvotāju veselības aprūpei, strādātāju darba algas, pensiju un pabalstu palielināšanai, jaunākās tehnoloģijas ieviešanai ražošanā.
Jebkura sabiedrība vēlas zināt par saimnieciskās darbības sasniegumiem Tautsaimniecības līmenī. Lai to nodrošinātu, tiek aprēķināts iekšzemes kopprodukts.…