IVN
Vārdu „ietekme” lieto, lai apzīmētu gan procesu, gan arī rezultātu, bet, savukārt, atbilstīgais darbības vārds „ietekmēt” nozīmē darbību, kas var būt cēlonis tam, ka kaut kas pārveidojas. Ietekmes var būt gan dabiskas izcelsmes, gan cilvēka plānotas un īstenotas. Dabiskas izcelsmes, tādas kā zemestrīces, vulkānu izvirdumi, cunami, plūdi u.c. darbojas virzienā no dabas vides uz cilvēku. Dabiskas izcelsmes ietekmes netiek iekļautas jēdziena „ietekmes uz vidi novērtējums” (IVN) izpratnē.
IVN procesa subjekts ir cilvēka plānotās darbības, kas var radīt nozīmīgas ietekmes uz vidi, ja paredzētā darbība tiešām tiek veikta. Jēdziens „ietekme” ir identificējams ar jēdzienu „piesārņojums”. Piesārņojums ir to vielu vai enerģiju esamība vidē, kuru atrašanās , būtība vai daudzums rada nevēlamu ietekmi uz vidi.
Piesārņojuma veidi, kādos cilvēks, veicot paredzēto darbību, rada ietekmi uz vidi ir sekojoši :
• Fizikālais- troksnis, elektromagnētiskais starojums, spilgts apgaismojums;
• Ķīmiskais-VVAO Eiropas reģionālā biroja sarakstā
neorganiskie savienojumi Hg, Pb, Cd, Cr, Cu, As, Se, Te, Sb, peroksīdi, hlorāti, skābes, sārmi u.c.
organiskie savienojumi fenolgrupu, ciāngrupu saturošie savienojumi, org. Šķīdinātāji, nafta un tās pārstrādes produkti, ēteri, arom. ogļūdeņraži u.c.;
• Bioloģiskais- baktērijas, vīrusi un augu, dzīvnieku neprasmīga ieviešana, izmainot biocenozi;
• Estētiskais- urbanizācija, izjaucot ainavu cilvēku mazskartās, dabas vietās;
• Psiholoģiskais- materializētais un garīgais piesārņojums, kas ietver estētisko un psiholoģisko ietekmi uz cilvēku psihi.
…