Ietekmes uz vidi novērtējums (IVN) ir viens no tiem vides aizsardzības politikas instrumentiem, kas aptver un ietekmē visdažādākās ar vidi saistītās jomas. IVN ir jāuztver kā procedūra, kas ir piemērojama, lai novērtētu paredzētās darbības iespējamo ietekmi uz vidi un izstrādātu priekšlikumus nelabvēlīgas ietekmes novēršanai vai samazināšanai.
Pretstatā normatīvajiem aktiem, kas regulē kādu konkrētu vides sektoru, piemēram, ūdeni vai gaisu, IVN ir vērsts uz visu vidi ietekmējošo jautājumu izvērtēšanu. Šis izvērtēšanas process ir jāuzsāk pēc iespējas agrākā paredzētās darbības plānošanas, projektēšanas un lēmumu pieņemšanas stadijā. Veicot IVN būtu jānovērtē šādas paredzētās darbības izraisītas tiešas vai netiešas pārmaiņas vidē:
tās, kuras ietekmē vai var ietekmēt cilvēku, viņa veselību un drošību,
bioloģisko daudzveidību,
augsni, gaisu, ūdeni un klimatu,
ainavu, kultūras un dabas mantojumu,
materiālās vērtības, kā arī
visu augstāk minēto jomu mijiedarbību
Svarīga loma ietekmes uz vidi novērtējuma procedūrā ir atvēlēta sabiedrībai, kurai ir dotas plašas iespējas līdzdarboties vides jautājumu izvērtēšanā, kā arī ietekmēt lēmuma pieņemšanas gaitu un galarezultātu.
Ietekmes novērtējums.
Antropogēnām jeb cilvēku veiktām darbībām vienmēr ir potenciāls atstāt zināma veida ietekmi uz piekrastes vidi, un tūrisms nav izņēmums. Ietekmes novērtējums ir kādas darbības pārbaudes un novērtēšanas process (piemēram, tūrismam nepieciešamā labiekārtojuma celtniecības: viesnīcas, kotedžas, publiskās pludmales, autoceļi utt. ietekme uz piekrastes vidi vai dabas resursiem, kultūru, ekonomiku utt.) Nezinot un neizprotot negatīvo ietekmi uz vidi, nav iespējams plānot un veikt efektīvas un saprātīgas darbības, ar mērķi aizsargāt piekrastes vidi un cilvēku dzīvi.
Šobrīd praksē piemērotais instruments konkrētu projektu ietekmes novērtēšanai ir ietekmes uz vidi novērtējums (IVN). Novērtējums, kas tiek veikts, paplašinot IVN pamatprincipus, ir stratēģiskais vides novērtējums (SVN).
Pastāv arī citi instrumenti, kas tiek izmantoti, lai novērtētu ietekmi uz piekrastes vidi un cilvēku dzīvi, piemēram, riska novērtējums u.c…