Man ir liela interese par mana dzimtas novada Latgales vēsturi un kultūru.
Latgale, Māras zeme, Inflantija1 - jau novada nosaukumā iezīmētas tā likteņgaitas. Latvijas austrumdaļa, kas kļūst par cīņas lauku poļu, zviedru, krievu karapulkiem, Svētās Māras aizgādībā esošais katoļu novads, Žečpospolitas2 nomale turpat divu gadsimtu garumā. Tas viss padara savdabīgu arī Latgales kultūras mantojumu, kuru krāsas pārnovadnieku acīm palaikam likušās svešādas, palaikam eksotiski pievilcīgas, taču visā to daudzveidībā tiek vēl līdz šodienai apzināta un izprasta. Maz kas ir saglabājies no novada kultūrvēstures liecībām par 17., 18., pat 19. gadsimta dzīves kārtību un tās daudzpusīgajām izpausmēm pieticīgajā zemnieku sētā, muižas ikdienā un klosteru sienās.
Latgales arhitektūras pērlēs baznīcas ir pilis: Ludzā, Rēzeknē, Krāslavā u.c. Pilis ir dažādā stāvoklī – no kurām palikuši daži sienu fragmenti (Ludzā, Rēzeknē), bet atsevišķas ir saglabājušās pirmsākuma veidā. Steidzīgi nepieciešami restaurācijas darbi, piemēram, Krāslavā, kuras vēsture saistīta ar vairākiem interesantiem, ievērojamiem Latgalē agrāk dzīvojošiem cilvēkiem. Krāslavas pils un pilsētas vēsture cieši saistīta ar Plāteru dzimtu un man radās interese izpētīt Plāteru ieguldījumu Latgales vēstures un kultūras attīstībā.
Kā zināms, Latgale pēc Livonijas kara nonāk poļu varā (kopš 1561.gada Polija valda Latgalē, sākumā šo novadu iekļaujot Pārdaugavas provincē, vēlāk Pārdaugavas hercogistē. Tas paliek Žečpospolitas pakļautībā arī pēc poļu – zviedru kara. Kopš 1677.gada Latgale iegūst patstāvīgās administratīvas vienības – Inflantijas kņazistes – statusu, ko saglabā līdz pat iekļaušanai Krievijas impērijā 1772.gadā), tas turpinās līdz 1772. gadam, kad Polija tiek dalīta. Tieši šajā periodā
Latgalē ierodas un darbību uzsāk Plāteru dzimta, kurai ir liela loma šī reģiona attīstībā.
Darba mērķis: gūt priekšstatu par Plāteru dzimtas darbību Latgalē.
Darba uzdevumi:
1.Apzināt, analizēt un izskatīt pieejamos avotus un literatūru par šo tēmu;
2.Īsumā apskatīt Plāteru dzimtas vēsturi līdz šodienai;
3.Izpētīt Plāteru saikni ar Krāslavu;
4.Apkopot Plāteru dzimtas nozīmīgāko ieguldījumu Latgales vēstures, kultūras dzīvē.…