Ieņēmumi ir naudas līdzekļu ienākšana uzņēmumā par pārdotajām precēm vai pakalpojumiem. (ieņēmumi = realizēto preču daudzums x cena)
Tātad, ieņēmumi ir atkarīgi no cenas un preču daudzuma, kuru pārdos par attiecīgo cenu.
Pircējs nepirks preci, ja tās cena pārsniegs viņam pieņemamo maksimālo cenu, bet pārdevējs nepārdos preci, ja nevarēs saņemt viņam pieņemamo minimālo cenu. Normālos apstākļos notiks brīva cenu spēle, tas ir tirgus cenu noteikts pieprasījuma un piedāvājuma samērs. Tātad, ieņēmumi būs tieši atkarīgi no cenas. Cena ir lielums, ko nevar bezgalīgi palielināt, jo tad preci nepirks, tāpēc uzņēmējs, lai palielinātu peļņu, var samazināt izmaksas (pastāvīgās un mainīgās).[1., 35.]
Pastāv trīs ieņēmumu veidi:
Kopējie ieņēmumi.
Vidējie ieņēmumi.
Robežieņēmumi.
Kopējie ieņēmumi ir ieņēmumu summu, ko uzņēmums saņem, pārdodot noteiktu preču vai pakalpojumu daudzumu.
Vidējie ieņēmumi ir kopējie ieņēmumi, kas dalīti ar pārdoto preču daudzumu. Piemēram, pilnīgās konkurences apstākļos vidējie ieņēmumi ir vienādi ar preces vienības cenu, jo preces visas vienības tiek pārdotas par vienādu cenu.
Robežieņēmumi ir kopējie ieņēmumu pieaugums, palielinoties ražošanai par vienu vienību. Piemēram, pilnīgās konkurences apstākļos robežieņēmumi ir vienādi ar preces cenu.[239.]
Lai iegūtu ienākumus, cilvēki pārdod ražošanas resursus – darbu, kapitālu, dabas resursus, informāciju un uzņēmējspējas.
…