Ieņēmumi ir ekonomisko labumu bruto ieplūde uzņēmumā perioda laikā, un šie ekonomiskie labumi rodas uzņēmuma parasto darbību gaitā, kā rezultātā palielinās pašu kapitāls, bet tas nenotiek saistībā ar pašu kapitāla dalībnieku iemaksām. Galvenais jautājums ieņēmumu uzskaitē ir tas, kā noteikt ieņēmumu atzīšanas laiku. Ieņēmumus atzīst tad, kad ir iespējama nākotnes ekonomisko labumu ieplūde uzņēmumā un kad šos labumus var ticami novērtēt.
Uzņēmuma ieņēmumu kopsummu var iedalīt trīs grupās, kas kārtējā uzskaitē tiek atspoguļotas dažādās kontu un subkontu grupās un atsevišķi parādās uzskaitē(peļņas vai zaudējumu uzskaitē).
1. grupa – ieņēmumi no saimnieciskās darbības (preču un pašu ražotās gatavās produkcijas pārdošanas, maksas pakalpojumu sniegšanas, darbu veikšanas utt.).
Pārskatos šī ieņēmumu grupa parādās rindā “neto apgrozījums”; to veido ieņēmumi no saimnieciskās pamatdarbības. Attiecīgajā ieņēmumu grupā ietilpst arī citi ar uzņēmumu saistītie saimnieciskās darbības ieņēmumi, bet tie neatspoguļojas kā “neto apgrozījums”.
Citi ieņēmumi pārskatos atspoguļojas atsevišķā rindā “Ieņēmumi no pārējās saimnieciskās darbības”. Grāmatvedības uzskaitē tiek izmantoti operāciju konti 6.1. –6.5. ar konkrētiem subkontiem un savu analītiku.
2. grupa – finansu rakstura ieņēmumi ( no ilgtermiņa finansu ieguldījumiem, no piedalīšanās radniecīgo uzņēmumu kapitālā, procenti, dividendes utt.)
Šīs grupas ieņēmumus atspoguļo īpašos pārskatu posteņos ( ieņēmumi no piedalīšanās kapitālā; no vērtspapīriem un aizdevumiem utt.). Šādus ieņēmums atspoguļo kontā 8.1. ar atsevišķiem subkontiem.
3.grupa – ārpuskārtas vai ārkārtas ieņēmumi, kas neietilpst parastajā uzņēmuma darbībā. Piemēram, pie šiem ieņēmumiem pieder:
Ieņēmumi, kas saistīti ar ilgtermiņa ieguldījumu likvidāciju (likvidācija, pamatlīdzekļu realizācija u.c.), ieskaitot pārvērtēšanas rezerves summas, kas attiecas uz konkrēta ilgtermiņa ieguldījumu objekta izslēgšanu;
Ieņēmumi, kas attiecas uz iepriekšējiem pārskata periodiem, bet kļuvuši zināmi pārskata gadā;
Citi ieņēmumi, kuri radās ārkārtas gadījumos (nepieprasīta kreditoru parāda norakstīšana, preču un materiālo vērtību pārpalikumi, kas atklājušies inventarizācijas gaitā, u.c.)
Ārkārtas (ārpuskārtas) ieņēmumi tiek atspoguļoti kontā 8.3. –10.…