Eiropā un visā pasaulē tūrisms ir viena no vadošajām un visstraujākajām izaugsmes nozarēm un tiek uzskatīts par stratēģisku ekonomiskās attīstības un nodarbinātības prioritāti. Tūrisms ietekmē ikvienas sabiedrības sociālo, kultūras un ekonomisko dzīvi, savukārt, minētās sfēras ietekmē tūrisma attīstību.
Saskaņā ar Pasaules Tūrisma organizācijas (PTO) statistikas datiem tūrisms ir pasaulē lielākais eksporta ienākumu avots, nozīmīgs darbavietu radītājs, kā arī svarīgs reģionālās un sociālās attīstības faktors.1
Tūrisma industrija pasaulē pašlaik ir pārmaiņu procesā, jo īsā laika posmā ir mainījusies attieksme pret ceļošanas drošību, klientu izturēšanās veids, attieksme pret tehnoloģiskajiem risinājumiem un arī pats tūrisma biznesa modelis.
Šodienas ceļojumu tirgus ir vairāk tendēts uz biznesa klases pakalpojumiem nekā uz dārgiem luksus klases produktiem. Tas ir radījis labus priekšnoteikumus, lai tūrisma biznesā attīstītos e-komercija un zemo izmaksu lidsabiedrību ekspansija.
Saskaņā ar PTO prognozēm tūrisma apjoms pasaulē dažādu faktoru rezultātā turpinās pieaugt, divdesmit gadu laikā dubultojot pašreizējo apjomu. Dažādojoties tūrisma produkta pieprasījumam, par lielāko pasaules tūrisma galamērķi kļūs Eiropa (vidēji – 717 miljoni tūristu gadā2), kurā jūtami pieaugs ekonomiski īpaši aktīvā Baltijas jūras reģiona, tai skaitā arī Latvijas, nozīme.…