Aizkuņģa dziedzeris
Aizkuņģa dziedzeris atrodas aiz kuņģa pie vēdera dobuma mugurējās sienas, tas novietots apmēram nabas līmenī. Šis ir gan ārējās, gan iekšējās sekrēcijas dziedzeris. Kā iekšējās sekrēcijas dziedzeris tas izstrādā hormonus, kas regulē galvenokārt OGH maiņu organismā.
Iekšējās sekrēcijas dziedzeru šūnas ir izkaisītas visā dziedzera masā un veido saliņām līdzīgus sakopojumus. Tos dēvē arī par Langerhansa saliņām. Šīs saliņas sastāv no vairāku veidu šūnām, bet nozīmīgākās no tām ir tā saucamās beta šūnas, kas ražo insulīnu. Insulīns ir svarīgākais no aizkuņģa dziedzera hormoniem. Palīdzot glikozei iekļūt šūnā un pārvēršot lieko glikozi glikogēnā, kas uzkrājas aknās, insulīns uztur normālu cukura līmeni asinīs.
Ja insulīna pietrūkst, glikoze no asinīm nespēj nonākt šūnās, un asinīs ir par daudz glikozes. Šādu stāvokli sauc par cukurslimību jeb cukura diabētu. Cukurslimnieku asinīs sakrājas tik daudz glikozes, ka tā sāk izdalīties ar urīnu. Bez insulīna dzīvot nevar – tas ir dzīvībai absolūti nepieciešams hormons.
…