SECINĀJUMI
Iekšējais audits - pārbauda un izvērtē visu, kas saistīts ar organizācijas labklājību, strādā visas organizācijas ietvaros, vairāk konsultē nekā pārbauda un vairāk orientējas uz sistēmu uzlabošanu, nekā kļūdu labošanu.
Iekšējo auditu var arī neveikt, ja uzņēmējs vai grāmatvedis neuzskata to par vajadzīgu un akcionāri to nepieprasa, taču ir jāsaprot, ka no tā var būt dažādi ieguvumi.
Iekšējā audita struktūrvienības mērķis, pilnvarojumus un atbildība oficiāli jānosaka iekšējā audita nolikumā atbilstīgi iekšējā audita definīcijai, Ētikas kodeksam un Standartiem. Iekšējā audita vadītājam ir periodiski jāpārskata iekšējā audita nolikums un pārskatītā redakcija jāiesniedz apstiprināšanai augstākajai vadībai un valdei (padomei).
Iekšējā audita likuma mērķis ir nodrošināt neatkarīgu un objektīvu iekšējās kontroles sistēmas novērtēšanu, lai uzlabotu šīs sistēmas darbību valsts pārvaldē. Likums attiecas uz ministrijām un iestādēm. Tas nosaka tiesisko regulējumu iekšējā audita sistēmas izveidošanai, darbībai un koordinācijai ministrijā un iestādē, kā arī iekšējo auditoru pienākumus, tiesības un nosacījumus neatkarības un objektivitātes principu ievērošanai.
…