Kvalitatīva izglītības nodrošināšana mūsdienu sabiedrībā ir būtisks faktors sabiedrības attīstības veicināšanā. Individuāla pieeja izglītībā kļūst par svarīgu nosacījumu, paredzot izglītošanās iespējas visiem bērniem, īpašu vērību pievēršot tiem, kuriem vispārpieņemtie attīstības un apmācību veicināšanas paņēmieni ir izrādījušies neefektīvi. Ar individuālu pieeju izglītībā tiek radīti labvēlīgi apstākļi katra bērna vispusīgai attīstībai, zināšanu un prasmju apguvei.
Vispārējo nostāju iekļaujošās izglītības virzienā nosaka UNESCO Salamankas deklarācija par iekļaujošo izglītību, kurā teikts, ka ”Vispārizglītojošās skolas, kas orientētas uz iekļaujošo izglītību, ir visefektīvākais veids, kā cīnīties pret diskriminējošo attieksmi, veidot pretimnākošu un iekļaujošu sabiedrību, un panākt izglītību visiem, turklāt tās nodrošina efektīvu izglītību bērnu vairākumam, kā arī uzlabo visas izglītības sistēmas efektivitāti un rentabilitāti”.
Latvija, pieņemot Valsts reformu plānu, ir paredzējusi virzīties uz iekļaujošās izglītības ieviešanu, attīstot izglītības sistēmu atbilstoši arī ANO konvencijām - Par bērnu tiesībām un Par personu ar invaliditāti tiesībām.
Referāta galvenā ideja ir atspoguļot iekļaujošas izglītības attīstības situāciju Latvijas mācību iestādēs.